Atatürk Kendisini Anlatıyor (Benzersiz Fotoğraflar) 10 Kasım ∞

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,477
Büyük önder 58 yıl, 5 ay ve 21 gün süren hayatını çeşitli zamanlarda yakınında bulunan insanlara anlatmıştır. Örneğin Hikmet Bayur ve Ahmet Emin Yalman ’a anlattığı çocukluk anılan 10 Ocak 1922’de Vakit Gazetesinde yayınlanmıştır. Suriye ve Trablusgarp’ta geçen yıllarını Afet İnan’a, Sofya’daki yaşamını ve Enver Paşa ile olan yazışmalarını Falih Rıfkı Atay’a, Çanakkale Savaşlarını Ruşen Eşref Ünaydın’a anlatmış, “Arıburnu Muharebeleri Raporu” ve “Anafartalar Muharebatına Ait Tarihçe” adlı eserleri de kendisi kaleme almıştır. Yaveri Şükrü Tezer’e verdiği hatıra defterinde ise Doğu Cephesindeki yıllar anlatılmış, bunlar Hakimiyet-i Milliye Gazetesinde yayınlanmıştır.
15 - 20 Ekim 1927 ‘de Cumhuriyet Halk Partisi’nin II. Kurultayında, 19 Mayıs 1919’dan 1927yılına kadar gelişen olayları belgelere dayanarak 6 gün boyunca büyük nutkunda anlatmıştır.
İşte biz bu anılan bir araya getirip O’nun eşsiz fotoğraflarıyla süsleyerek bu kitabın oluşmasını sağladık. Eserin bütünlük ve akıcılığını bozmamak için de yazılar ve fotoğraflar kendi içinde kronolojik bir sıra takip edecek şekilde verilmiştir. Arşivimizden kullandığımız bu fotoğraflar yüce liderin fotoğrafçısı olan Ethem Tem’in fotoğraflarıdır. Bu fotoğraflar 1979 yılında eşinden satın alınıp, fotoğrafçı Yılmaz Dinç’e verilip temizlenmesi sağlanmış ve bu arada Cemal Işıksel’in oğlu Deniz Işıksel’in babasına ait fotoğrafları lütfetmesiyle de kitap daha zengin bir hale getirilmiştir.
Prof. Dr. İlhan Akşit
15 Ekim 1997, İstanbul
it75akpcl2arz5j7g.jpg

Sadece İndirmek için: 1,57 gb.

Online Okumak ve İndirmek için: (Dosya büyük olduğu için online seçeneği 4'e bölündü.)

Son düzenleme:

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,477
cagan73 üstadım,
Bu muhteşem eseri JPG ya da JPEG formatlarında da paylaşmanız mümkün mü?
Ya da cagan73 üstadımızın izniyle,
Bir diyar dostumuz bu dileği yerine getirebilir mi?
Değerli Diyardaşım, ilk tarama esnasında çıktı "pdf" yaptığım için şu an convert ediyorum. Bitince mutlaka yükleyeceğim
Lütfen tüm paylaşımlarımı istediğiniz şekilde çevirip paylaşınız. Ne kadar çok yayılırsa o kadar büyük mutluluk...

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,477
Değerli Diyardaşım, ilk tarama esnasında çıktı "pdf" yaptığım için şu an convert ediyorum. Bitince mutlaka yükleyeceğim
Lütfen tüm paylaşımlarımı istediğiniz şekilde çevirip paylaşınız. Ne kadar çok yayılırsa o kadar büyük mutluluk...
Kalite tatminkar olmazsa umarım başka bir arkadaşımız çevirir:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,308

Sayın cagan73 ;

Bu anlamlı günde ( Ben on yıllardır
10 Kasımlarda "ATATÜRKÜ ANMA VE ANLAMA HAFTASI" olarak anılmalıdır. Demişimdir. )
Böyle anlamlı ve eşsiz eser sunmanı daha da değerli kılıyor.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,477
Eline sağlık. 51.5 mgb. Hemen indi. PDF'i defalarca denememe rağmen yükleyememiştim. Çok teşekkürler.
Değerli diyardaşım orijinal boyuttaki ilk paylaşımda, resimler 600 dpi 48 Bit.: Kitaptaki netlik ile birebir olduğunu söyleyebilirim. (jpeg sonradan çevirince kalite düşüyor, belki başka bir arkadaş daha iyi işlem yapabilir) Tarayıcı geçmişi temizleyerek veya bir download manager kullanarak deneyebilirsiniz. Atatürk'ün en iyi biyografisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlhan Akşit hocanın diğer kitaplarını da zaman içinde eklemeye çalışacağım

Son düzenleme:

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,513
35,263
Maalesef bilgisayarım eski, 516 rem, 120 GB hard disk. bazen internette yavaş olunca dosya indirmek büyük problem oluyor. kalite bozulsada bu dosyaları o haliylede olsa indirmek istiyorum.