Alaçatı ot festivali 2014..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,748
44,792
denize sıfır
Çok istememe rağmen bu yıl da ancak göz ucuyla bakabildim. Geçmiş yıllara göre inanılmaz ilgi gördü sokaklarda yürümek bile mümkün değildi.:)

14748.jpg

Kimi otlar et ile buluşunca parmaklarınızı yersiniz, kimine sadece zeytinyağı yeter.:)

77866x580.jpg

ahih.jpg

aw05022207.jpg

Daha fazlası için

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,161
Şevket-i Bostan, Hardal otu, Turp otu, Radika, Rezene, Arap saçı, Labada, Isırgan Otu, Ebegümeci,
Cibez, Ispıt, Sarmaşık otu, Gelincik, Semizotu, papules...Kimi böbreklere, kimi karaciğere, kimi mideye, kimi kalbe, kimi kansere iyi geliyor. Ucuz. Kırlık yerdeyseniz, sahillere, akdenize, ege'ye
yakın yerlerde bedavaya doğadan toplayabilirsiniz.Bazılarını tek, bazılarını karıştırarak az haşlayıp
üzerine limon, zeytinyağı, bazen az sarmısak...Afiyet olsun. Kavurmasını yapanlar, üzerine yumurta
kıranlar, sarmısaklı yoğurt koyanlar da var.Kuzu etli şevket-i bostan lezzet-ü alâ olur.sağlıkla...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,126
Kastamonu
Sevgili Böyük Beyaz teşekkürler. Böyle bir etkinlik yapıldığından haberim yoktu. Bilseydim bir ara mutlaka uğrardım.

Carson10 dostum; o saydığınız otların önemli bir kısmı Karadeniz bölgesinde de yetişiyor. Bölge insanı bilir, toplar, yer... Hattâ kadınlar, bahar aylarında bir araya gelip, bu otlardan toplayarak bir ekşili pilav yaparlar ki tadına doyum olmaz.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,161
Sevgili Hadon dostum.Hanımköy vasıtıyla Kastamonu-Bartın'lı sayılırım.Dediğiniz doğru.Ekşili pilavı
her bahar mutlaka yaparım.Ben Şu anda Bandırma'da yaşıyorum.Fakat aslen Akdenizliyim.Otlarla
çocukluktan gelen bir tanışlığım var.Ispıt otunu da, Batı Karadeniz de ekşili pilav yapıldığını da
Eşimden öğrendim.Sevgi ve Saygılar.Akdenizi sevin çünkü o buna değer.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,126
Kastamonu
Sevgili Hadon dostum.Hanımköy vasıtıyla Kastamonu-Bartın'lı sayılırım.Dediğiniz doğru.Ekşili pilavı
her bahar mutlaka yaparım.Ben Şu anda Bandırma'da yaşıyorum.Fakat aslen Akdenizliyim.Otlarla
çocukluktan gelen bir tanışlığım var.Ispıt otunu da, Batı Karadeniz de ekşili pilav yapıldığını da
Eşimden öğrendim.Sevgi ve Saygılar.Akdenizi sevin çünkü o buna değer.

Sevgili dostum, hanım bağlantısıyla da olsa hemşeri sayılırız. Aslında "ıspıt" sözcüğünü görünce bir parça işkillenmiştim. :)

İnşallah Haziran sonunda taşınacağım memleketime. Belki orada karşılaşır, hem ekşili pilav, hem banduma, hem de etli ekmek yeriz. :)

Profesör ve Büyükbeyaz'a banduma borcum var zaten; umarım siz de katılırsınız.

Akdeniz sevilmez mi hiç?...

Saygı ve sevgi ile...

12 Şub 2010
15,006
545,274
En zayıf yerimden vurdu beni büyükbeyaz:D

Sofranın güzelliğine bak

Alaçatı Festivali bittikten sonra paylaşılır mı bu?

Seneye kısmet olursa:)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
37,141
İstanbul
Geçen sene de festival sonrası haberdar olmuş ve keşke gidebilseydim demiştim. Bu sene de aynısı oldu.

Seneye böyle olmasın artık. Sevgili büyük beyaz şöyle 10-15 gün önce filan haber ver de bu bahaneyle hem festivale katılalım hem de İzmirli dostları görme şansını yakalayalım.