Akbaba Dergisi 1961 Sayı 468 ( 2 Mart 1961 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,309

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü : AKBABA OKU(YORUM) :

"Ama ihtilaller tarihine bakınız : Ölüme, dudaklarında umursamaz bir gülüşle yumruklarını sallaya sallaya yürüyenlerle doludur... İşkence acılarına dayanamayınca, arkadaşlarını ele vermemek için dilini dişleriyle koparan zenon'dan günümüze kadar, her çağda ve her millette fikir kahramanlarına , ideal
kahramanlarına sık sık rastlarız.

Menderes'i ve arkadaşlarını tanınmaz hale getiren, davasız adamın, ülküsüz adamın, kendi kendisine inanmamış adamın iç yıkılışıdır."
Bu satırlar Yusuf Ziya Ortaç'ın "İmansızlar!" adlı başmakelesinden...

Dedo11 Yorumu : Yorumsuz... diyecektim ama dayanamadım görüşlerinin büyük bölümüne katılmadığım bir "Ser verip Sır Vermeyen Yiğit" nitelemesini hakeden biri var... Bütün işkencelerde tek kelime ağzından alamamışlar. Öldürmüşler ama konuşturamamışlar... Adını buraya yazmayacağım çünkü bir ispiyoncu çıkar da suçu suçluyu övüyor der... Bu kişiyi bu yazıyı okuyan kişi kendi bulsun...

"AZ DAHA..

Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, şiir gezen, şiir yatan, şiir kalkan, şiir yiyen, şiir konuşan, şiir öksüren, arasıra da şiir yazan büyük bir şairdir. ( Ben büyük diyeyim de gerisi kendisinin bileceği ) Şimdiyecek te hiçbir gazete ve dergide tek satır düzyazı yazmamıştır. Gören varsa göstersin.
Şairliğini yitirme korkusu içinde, düzyazıdan köşe-bucak kaçan Dağlarca, bir de baktık Vatan Gazetesinde "Daha" genel başlığı altında, "Eskiden kurtulmak" adlı bir dizi söz dökmüştür! Ama ne sözler! Demek "eski"den kurtuluyor Dağlarca? Peki ya, ne olacak onca şiir?
Sözlerinden birkaçını buraya aktarıyorum :
"
Eskiden kurtulmak kendimizi yenilemektir."
"
Eski üstümüzdeyken "Eskimiş" değildir. Ondan ayrılabiliyor muyuz? İşte o eskidir artık."
Az daha Dağlarca, az daha!"

Bu satırlar Hüseyin Korkmazgil'in "Taşlamalar" adlı köşesinden...

Dedo11 Yorumu : Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil ( kendisini tanıma onuruna , şansına sahibim ) gerçekten de büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı bazı noktalardan eleştiriye tutuyor.

DOKTOR SİMKOKUN FİKRİ :

...... Sizin melletçe nadir hasletleriniz var : Ağırlık, dayanıklılık, ölümü hiçleme... Ama çok eski bir dostunuzun sözlerine kızmayın, sizde kadın erkek münasebetleri halledilmedikçe, yaratıcı bir toplum haline gelemezsiniz..."
Bu satırlar Nimet Arzık'ın "Ankara Mektubu" sayfasından...

"Değeri olan yazar, bir gazetenin, bir derginin satışını arttırır, bu doğrudur. Ama tutunmuş bir gazeteden, bir dergiden en ünlü yazar ayrılsa, o gazetenin, o derginin satışı hemen hemen değişmez, pek az değişir. Çünkü ayrılan yazarın yerine patron başka bir satış unsuru koyar."
Bu satırlar Aziz Nesin'in "Ünlü Yazarların Aldanması!" başlıklı yazısından...

KOCAMAN LAFLAR

Syrus : "
Hayatınızın bütün günlerini yaşıyabilir misiniz?"
Wilde (Oscar) : "Evlenme ; bütün kadınların anlaştıkları, bütün erkeklerin anlaşamadıkları yegane konudur."
Franklin :
Paranın hakiki değerini öğrenmk istiyorsanız, bik miktar ödünç stemeğe bakın."
Shakespeare : "
Bana ihtirasın esiri olmayan bir adam gösterin."
Napoleon :
Aşkta yegane zafer kaçmaktır!"
Matthew : "
Eğer körlerin başına yine bir kör geçerse hepsi birden çukura düşerler..."
Franklin : Kanunlar çok hafif olursa nadiren itaat edilir ; çok sert olursa nadiren icra edilebilir.2

De Segur : Erkekler, kadınların hoşuna giden şeyleri söylerler, kadınlar erkeklerin hoşuna giden şeyler yaparlar."

Dedo11 Yorumu : Matthew'in sözleri bana durumumuzu ne güzel açıklamış...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...