Akbaba Dergisi 1976 Sayı 14 ( 31 Mart 1976 )

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,179
Yaşı yetmeyen dostlarımız için kapaktaki karikatürün anlaşılabilmesi adına kısa bir açıklama yapmak yararlı olur düşüncesindeyim. 70'li yılların ortalarında tek kanallı televizyonumuzda sevilen bir dizi vardı: Tatlı Cadı (Bewitched). Dizinin büyücü bir aileden gelen kahramanı Samantha burnunu oynatarak mucizeler yaratıyordu (örneğin bir nesneyi başka bir nesneye dönüştürebiliyordu). Yine o yıllarda ülkemizde bir ihracat seferberliği başlatılmış ve aralarında mobilyanın da olduğu belirli ürün gruplarını ihraç eden firmaları teşvik için yüzde 75 oranında vergi iadesi verilmesi kararlaştırılmıştı. Dönemin başbakanı Süleyman Demirel'in o zaman henüz 25 yaşında olan yeğeni Yahya Demirel'in de yurtdışındaki anlaşmalı bir firmaya sunta gönderip bunu mobilya ihraç etmiş gibi göstermek suretiyle devletten 20 milyon TL vergi iadesi aldığı ortaya çıkmıştı. Bu olay dilimize yeni bir kavramın girmesine yol açmıştı: "hayali ihracat"... İşte kapaktaki karikatürde bu olaya gönderme var (TV ekranında görünen kişi Yahya Demirel).
Değerli @murtaza5 üstadımıza hazine değerindeki paylaşımları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,708
36,007
İstanbul
"Tatlı Cadı" ve "Yahya Demirel" temalı, buram buram nostalji kokan bu sayı için çok teşekkürler üstadım.
Ben de konuya katkı sağlamak amacıyla arşivciler için kapağı biraz elden geçirdim.

Tatl-Cad-Akbaba-31-Mart-1976-Say-14.png