Akbaba Dergisi 1973 Sayı 10 ( 21 Şubat 1973 )

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,962
24,147
Kıbrıs
Muhtemelen derginin sahibi, kapaktaki siyasetçilerin soyadlarını yazmış.
Tanıyamadıklarını da ben yazayım:Soldan 1.gözlüklü siyasetçi Ferruh Bozbeyli.
Soldan 5.çenesi ve burnu bir olan da Kemal Satır.Kapaktaki şiir de ünlü Lale
Devri şairi Nedim'in Müstezad Gazelinden.Yalnız burada sözedilen"meclis"
içki sofrasıdır.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,669
76,805
Karagümrük
SİYASETÇİLERİN TEPESİNE İNEN YUMRUK HOŞUMA GİTTİ. Keşke bir yumrukta rezil siyasetçilerin hepsinden kurtulabilseydik ! Siyaset ülkemizde geçim kaynağı, kısa yoldan karun gibi zenginleşme aracı. Bakmayın halkın hizmetkarıyız falan dediklerine. Bir tane geçim zorluğu çeken siyasetçi gösterebilir misiniz? Hepsi ultra zengin. O yıllarda bunlar varmış , sonraları çiller, m.yılmaz, özal vs. Günümüzde de imamoğlu, altınok ve hepimizin bildiği büyük hırsızlar. Her zaman söylediğim gibi siyasi partiler menfaat çeteleridir, takiyyeci yatağıdır. Bakmayın meydanlarda birbirlerine hırlayıp durduklarına, yok birbirlerinden farkları. Allah, milletimizi sefalete mahkum eden, ülkemizi 10 milyon ne idüğü belirsiz istilacıyla dolduran , hazinesini yağmalayan; ormanını, dağını, bahçesini, bağını yabancı maden şirketleri ve yerli işbirlikçilerine talan ettiren tüm soysuz siyasetçileri yok etsin. Neyse; ben susayım, Neyzen Tevfik konuşsun :
Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler;
Kimi alçak, kimi hırsız, kimi deyyus! dediler...
Künyeni almak için, partiye ettim telefon:

Bizdeki kayda göre, şimdi o mebus dediler!..

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,309

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü : AKBABA OKU(YORUM) :

Akbaba imzalı "Devekuşluğu Yeter" adlı başmakalede "Başta Ermeniler olmak uzere diğer azınlıkların Cumhuriyetle hesaplaşmaları" anlatılıyor..

Dedo11 Yorumu : Ermeniler 1915 teki yaşananları soykırım diye kabul ediyor yetmiyor soykırımın daniskasını yapan tüm emperyalist ülkeler de bunu üstelik parlamentosunda kabul ediyor...

"-- Beyler, dedim, araba lüks değildir amma, içine konulan kalorfer ve radyo lükstür. Şayet biz yaptığımız arabalardan kalorifer ve radyoyu kaldırırsak, ona göre kazancımız daha fazla olacaktır."

Bu satırlar Muzaffer İzgü üstadın "Beyler Bir Fikrim Var!" başlıklı yazıda bir otomobil fabrikasının daha çok kar nasıl yapılır araştırmasının sonuçlarını mizah ( güldüşün ) tadında okumak isteyenlere öneririm...

"AYAĞA NASIRLILARA MÜJDE

İsveç Ayak Sağlık Merkezi, Türkiye'de bir şube açmış. (Radings Medical) adını taşıyan bu servis, şimdilik İstanbul'da çalışacakmış.
Gazetelerin verdiği bilgiye göre bu serviste "Nasırlı ayakların bakımı, batık tırnak bakımı ve ayak yardımıcıları" gibi sorunlar üzerine eğilinecekmiş...
Bir söz vardır hani... Dost başa, düşman ayağa bakar.. derler... İsveçlilerin dostluğundan şüphemiz yok ama.. bizim zannettiğimize göre
Türkiye'de "Baş" ların tedavisi, "Ayak" ların bakımından çok daha önemli bir sorun gibi..
Her şeyin ayağa düştüğü bir ortamda sorunlar da ayağa mı düştü, dersiniz?..."

Bu satırlar Şemsi Belli'in "kamera" başlıklı bölümden...
Dedo11 Yorumu : Lütfen, Yazının içindeki vurgularıma bakınız , yorumumu orada göreceksiniz..

" --
Geçmişi hatırlamayanlar onu tekrarlamaya mahkumdurlar -->> George Santanya
-- Tecrübe pahallı bir okuldur, ama aptallar ancak orda eğitilir. -->> Benjamin Franklin
--
Aptallar karşısında Tanrılar bile aciz kalırlar. -->> Schiller
-- İnsanların akılları saatleri gibidir; hiçbiri ötekilere uymaz ama herkes kendininkine inanır. -->> Alexander Pope
--
Hiç fikir değiştirmeyen insanın zihni durgun suya benze: Bataklık yaratıkları ürer içinde. -->> William Blake
--
Bazı insanları her zaman aldatabilirsiniz, herkesi zaman zaman aldatabilirsiniz, ama herkesi her zaman aldatamazsınız -->> A. Lincoln
--
Yağmur iyilerin de üstüne yağar, kötülerin de; ama iyiler hep daha çok ıslanır. Çünkü kötüler onların şemsiyelerini çalar. -->> Sir George Owen
Bilin bakalım sevgili dostlar :

Yukarıdaki sözler bugünün Türkiye'sinde kimlerin durumuna uygun düşüyor?"

Bu güzelim sözleri ( üzülerek seçmek zorunda kalıp sayılarını azalttım ) "Refik Erduran" "Yelpaze" bölümünden aldım..
Dedo11 Yorumu : Son iki satır benim de yorumsal sorum?
A. Lincoln'un "Aldatma, aldatılma" üzerine sözlerini okuduktan sonra ağzımdan siz deyin "İnşallah" ben diyeyim "Dilerim" sözcüğü çıktı...

11. Sayfada Erhan Tığlı'nın hazırladığı "Modern Atasözleri" nin ( C-E) bölümü var. İlginç. Okumanızı öneririm...

15. Sayfada "Saçmalardan Seçmeler" e lütfen göz atınız. İlginç ve bence beynin cin gibi çalıştırıldığının göstergesi...

BU SAYIDA OLTAMA TAKILAN KELİMELER ( SÖZCÜKLER ) :

Onlar "mertek" diyor , biz "uzun ve kalınca ağaç" diyoruz...
Onlar "çaput" diyor , biz "bez" diyoruz...
Onlar "zamane" diyor , biz "şimdiki zaman" diyoruz...
Onlar "delil" diyor , biz "kanıt" diyoruz...
Onlar "dalaş" diyor , biz "ağız kavgası" diyoruz...
Onlar "tecrübe" diyor , biz "deneyim" diyoruz...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...