Aéropostale (İng)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,684
aeropostal1_000.jpg

aeropostal1_004.jpg

aeropostal1_006.jpg

aeropostal1_007.jpg

aeropostal1_050.jpg

aeropostal1_051.jpg

aeropostal1_052.jpg

aeropostal1_054.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,786

Öncelikle bu harika serinin ilk albümü için çok teşekkür ederim sevgili "gandor08" dostum. Umarım serinin tamamını burada görebiliriz.

"Aéropostale" kelime anlamı olarak "hava postası" anlamına gelse de burada bir "özel şirket"in ismi. 1918'de Toulouse'da kurulmuş bu Fransız havacılık şirketinin uzun adı "Compagnie générale aéropostale"ymiş. İlk aşamada Fransa ile Güney Amerika ve Afrika'daki sömürgeleri arasında taşıma yapmak için kurulmuş, ama başka yerlere de seferler yapmış. 1933 yılına kadar her türlü zorlu şartta posta taşıyan şirketin gözüpek (aslında çılgın, hattâ çatlak demek lazım) pilotları arasında "Küçük Prens"in yazarı "Antoine de Saint-Exupéry" de vardı (bu albümde o da var) ve "Gece Uçuşu" adlı kitabında bu şirketten bahsediyordu. Bu şirket ve pilotları konusunda bir-iki sinema filmi de yapılmış (sonuncusu IMAX 3D formatında ve filmin adı "Cesaretin Kanatları")

İlk bakışta bu seri Türkçeye çevrilse ne iyi olur dedim, ve kafamda serinin adını "hava postası" olmasını tasarlamıştım. Ama birkaç sayfasını okuyup kısa bir araştırma yapınca "bu özel ismin aynen kalması gerektiği" kanaatine vardım. Zaten İngilizce çeviri/balonlama yapanlar da Fransızca olan şirket adını aynen bırakmışlar.

Belli ki albüm ressamları karakterleri fotoğraflar üzerinden çalışmışlar.
Saint_ex_Alb_mde.jpg

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,908
Düşünün bir, Paris'ten Dakar'a posta götürüyorsunuz, 4200 km., radar yok, GPS yok, elinizde bir harita ve altınızda bir pırpırlı uçak var. Yönünüzü pusula ile, bulunduğunuz yeri harita ile tespit ediyorsunuz. Gerçekten büyük cesaret...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,684
2 bölüm fransızcası var elimde şu an yüklüyorum, 3 ncü kitap sanırım henüz çıkmamış.