1929 Leipzig de Basılan (Görebildiğim En Eski Baskılı) Atatürk'ün Nutuk Kitabı (İngilizce)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,251
7,201
Sabah sabah beni heyecanlandıran çok önemli bir paylaşım yaptınız Sn. @kemalettin . Ulu önderimiz Atamızın Nutuk kitabının çeşitli baskılarına sahip olmakla övünürüm. Bir taraftan da yıllardır süregelen '' ama esas Nutuk farklıydı !'' cümlesiyle başlayan tartışmalardan dolayı, eski tarihli Nutuk basımlarını hep merak etmişimdir. Murat Bardakçı ya da Mete Tunçay başta olmak üzere , kamuoyunca tanınmış kişilerin ortaya sürdüğü iddialar , merakımı daha da artırmıştır. Bugün , birikimli mesajlarını keyifle izlediğim dostum @kemalettin 'in 1927 tarihli Nutuk paylaşımını görünce , bir an önce okuma isteğim , yukarıda yazdığım düşüncelerimden kaynaklanıyor. Yakın tarihimize ait bilgilenmemizi sağlayan , '' Değerli Cumhuriyetimiz'' in önemli kilometre taşlarından olan bu '' Nutuk '' paylaşımı için çok teşekkür ediyorum @kemalettin . İyi ki varsınız !
İndirmede sorun yaşadım , farklı bir indirme imkanı sunmanız mümkün mü ?

Son düzenleme:

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,476
Çok rahat bir şekilde açıldı ve indirebildim. Bu paylaşım için çok çok teşekkür ederim: Kişisel arşivime aldım ve paylaşımlarımda mutlaka kullanacağım
Sn. @eankara bahsettiği gibi gerçekten de eski Nutuk biraz daha farklıdır. Eski Türkçe kelimelerin fazlalığı sebebiyle tüm ilgi ve alakaya rağmen okumak için çaba ve odaklanma gerekiyor. Bu vesile ile elimde bulunan, dedemin henüz Kuleli Askeri lisesinde öğrenci iken aldığı Orijinal metni ile basılmış Nutuk'u tarama programıma aldım.
Aslına uygun olarak günümüz Türkçesiyle basılmış bir nüshayı yakın zamanda Sn. @murtaza5 paylaşmıştı : NUTUK

Konu açılmış iken ayrıca farklı paylaşımları da tekrar gündeme getirmek isterim:
Nutuk Çizgi Roman
Atatürk Kendisini Anlatıyor

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
589
3,119
eski Nutuk biraz daha farklıdır. Eski Türkçe kelimelerin fazlalığı sebebiyle tüm ilgi ve alakaya rağmen okumak için çaba ve odaklanma gerekiyor.
Ben de farketmiştim Eski Türkçelerle anlaşılması bana çok zor gelmişti.
Bu bağlamda İngilizcesini anlayabilecek arkadaşlar bu 1929 basım tarihli ingilizcesini o Eski Türkçe kelimeleri içeren baskısıyla anlaşılabilme açısından karşılaştırma fırsatı olan olursa ve değerlendirmesi paylaşabilinirse, kısmen de olsa, okumak isterim

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,178
sn @eankara
şimdi denedim, iniyor, bir daha dener misiniz lütfen
olmazsa alternatif bir linke yükleyeceğim

en son denediğim link
Eser bende de açıldı ama sanırım korumalı bir dosya olduğu için bazı işlevlere (save, print vb. gibi...) izin vermiyor. Ben de açıp okuyabilsem de bilgisayarıma kaydetmeyi başaramadım.
Diğer taraftan eserin Ermeni Soykırımı Kaynak Merkezi (Armenian Genocide Resource Center) arşivinden alınmış olması enteresan geldi (Bkz. Sayfa 3). Arşiv menüsünde, Erciyes Üniversitesi Sempozyum Dökümanları ve Ermeni Soykırımı iddiaları konusunda eserleriyle tanınan değerli araştırmacı Şükrü Server Aya adına ayrı birer kategori bile açılmış olduğu görülüyor.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
589
3,119
Eser bende de açıldı ama sanırım korumalı bir dosya olduğu için bazı işlevlere (save, print vb. gibi...) izin vermiyor. Ben de açıp okuyabilsem de bilgisayarıma kaydetmeyi başaramadım.
Diğer taraftan eserin Ermeni Soykırımı Kaynak Merkezi (Armenian Genocide Resource Center) arşivinden alınmış olması enteresan geldi (Bkz. Sayfa 3). Arşiv menüsünde, Erciyes Üniversitesi Sempozyum Dökümanları ve Ermeni Soykırımı iddiaları konusunda eserleriyle tanınan değerli araştırmacı Şükrü Server Aya adına ayrı birer kategori bile açılmış olduğu görülüyor.
cookie ler i silip
örneğin firefox da güvenlik ayarları en üst seviyede olmaksızın o download link tekrar gözüküyor
tekrar deneyin lütfen
o kitabı kendisini yakından tanıdığım Şükrü bey o siteye gönderdi.
Şükrü bey 100 lerce yazı belge yollamıştı

Son düzenleme:

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,476
Bulunduran kaynak sebebiyle kuşkulu bir nüsha gibi görünüyor
Dedemden yadigar, tarayacağım eski Türkçe nüshanın başlangıcını ise aşağıda paylaşıyorum
navss0904oior8l9g.jpg

opku6zhwjgmt71t9g.jpg

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,476
Oturum açınca download link aktif hale geliyor
ayrıca cookie ler i silip
örneğin firefox da veya librewolf ta güvenlik ayarları en üst seviyede olmaksızın o download link tekrar gözüküyor
Ben librewolf browser da güvenlik ayarlarını orta seviye yapınca indirebiliyorum
Yüksek seviye yapınca indiremiyorum
tekrar deneyin lütfen

Onlarda yayınladılar
siz sitenin ismine bakmayın
Amerikadaki Ermeni lobilerini nefret ettiği bir sitedir
Ellerindeki kaynaklar çoğunlukla Türk tarafının tezlerini savunan bir site
Hepsini de yayınladılar

Amerikadaki Ermeni lobilerinin hiç hoşlarına gitmeyecek binlerce belge yayınladılar, Site yöneticileri hedef tahtasına kondu
kanada daki Ermeni lobileri o sitenin kapatılması için aleylerinde davalar açtılar
Değerli Diyardaşım
Elinizde muhteşem kaynaklar olduğuna eminim
İzin verirseniz "VK.COM" önerebilir miyim? Hızlıdır ve online okuma - indirme imkanı veriyor.
Ne kadar çok kaynak paylaşılırsa o kadar çok zenginleşiriz...
Umarım bolca paylaşım yapma imkanınız olur ve bizler de çok mutlu oluruz.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,178
Oturum açınca download link aktif hale geliyor
ayrıca cookie ler i silip
örneğin firefox da veya librewolf ta güvenlik ayarları en üst seviyede olmaksızın o download link tekrar gözüküyor
Ben librewolf browser da güvenlik ayarlarını orta seviye yapınca indirebiliyorum
Yüksek seviye yapınca indiremiyorum
tekrar deneyin lütfen

Onlarda yayınladılar
siz sitenin ismine bakmayın
Amerikadaki Ermeni lobilerini nefret ettiği bir sitedir
Ellerindeki kaynaklar çoğunlukla Türk tarafının tezlerini savunan bir site
Hepsini de yayınladılar

Amerikadaki Ermeni lobilerinin hiç hoşlarına gitmeyecek binlerce belge yayınladılar, Site yöneticileri hedef tahtasına kondu
kanada daki Ermeni lobileri o sitenin kapatılması için aleylerinde davalar açtılar
Teşekkürler. Bu sefer indirebildim...
Muhtemelen Ermeni iddialarına karşı kurulmuş bir sitedir. Zaten Nutuk paylaşımının yanı sıra Erciyes Üniversitesi Sempozyum Dökümanları ve Şükrü Server Aya başlıklarını görünce şaşırmıştım.
Paylaşımınız ve aydınlatıcı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, Türkçe ve İngilizce metinleri karşılaştırmalı okuma açısından çok yararlı olacaktır....

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,178
Bulunduran kaynak sebebiyle kuşkulu bir nüsha gibi görünüyor
Dedemden yadigar, tarayacağım eski Türkçe nüshanın başlangıcını ise aşağıda paylaşıyorum
Değerli @cagan73 ,
Dedenizin yadigarı bu versiyon da hazine değerinde... Epey eski bir baskı olmalı, basım tarihi nedir acaba? Aslında Nutuk'un Osmanlıca (Arap harfli) versiyonu da sahaflarda mevcut. Değişiklikler muhtemelen yeni harflere aktarım sırasında kimi sözcüklerin yanlış okunmasından kaynaklanmış olabilir. Sonraki baskılarda da çeşitli düşüncelerle bazı bölümleri çıkarılmış ya da değiştirilmiş de olabilir. Latin alfabesine geçiş kararı Kasım 1928'de kabul edilmiş, değerli @kemalettin 'in paylaştığı eser 1929'da basıldığı için Osmanlıca aslından çevrilmiş demektir. Sonraki baskılarda değişiklik yapıldığı söylenen kısımlar biliniyorsa, bu İngilizce versiyondan kontrol edilebilir (çevirinin aslına sadık yapıldığı varsayımıyla).

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
488
9,476
Malesef 1927 ilk baskı değil (umarım heyecanlandırmamışımdır) 1938 baskı olması ve henüz Atatürk ölmeden önce basıldığı için içerik tahrifatına uğramadığını düşünüyorum
Zamanında sallanan sandalyeyi sana vereyim ben kitabı alayım dediğimde az kalsın kardeşim sandalyeyi fırlatıyordu :)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,251
7,201
Diyarımız kanalıyla bugünkü Nutuk konulu paylaşımlarınızı - müsait zamanlarımda - büyük mutlulukla izledim. Eserse eser , dostlarsa dostlar , konuysa konu , araştırma gerektiren bilgi ve belge dünyasıysa o da dahil !! Tek üzüntüm , yeterince sohbete katılamamak oldu !! ( Laf aramızda sandalye konusunda oyum Sayın @cagan73 'e !!! ) Bu arada @Calligrapher 'in , dede yadigarı esere hazine diye açıklamasına ben de katılmaktayım. Umarım , önümüzdeki zamanlarda , eski tarihli Nutuk paylaşımlarını görmek kısmet olur bana ! Zira , bir hayli ümitlendim !!! Hele karşılaştırmalı olursa !! Bu arada , paylaşımıyla bugünkü önemli konuyu açan @kemalettin 'e de tekrar teşekkür ederim. ( Dosyayı indirmek biraz zorlasa da !! Bu konuda bir teşekkürüm de dostum @Osidi 'ye . Zira , dosyayı indirip , tarafıma yollamada yardımcı oldu !! ) Diyarımızın eser ve fikir paylaşımlarının neden olduğu , dostlar arası sıcak ortamın her zaman devam etmesi en büyük dileğim. ( Oldu olacak , bir an değerli dostumuz @balkan 'ın , İtalyanca Nutuk ile aramızda paylaşıma katıldığını bile hayal ettim ! )

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,178
Diyarımız kanalıyla bugünkü Nutuk konulu paylaşımlarınızı - müsait zamanlarımda - büyük mutlulukla izledim. Eserse eser , dostlarsa dostlar , konuysa konu , araştırma gerektiren bilgi ve belge dünyasıysa o da dahil !! Tek üzüntüm , yeterince sohbete katılamamak oldu !! ( Laf aramızda sandalye konusunda oyum Sayın @cagan73 'e !!! ) Bu arada @Calligrapher 'in , dede yadigarı esere hazine diye açıklamasına ben de katılmaktayım. Umarım , önümüzdeki zamanlarda , eski tarihli Nutuk paylaşımlarını görmek kısmet olur bana ! Zira , bir hayli ümitlendim !!! Hele karşılaştırmalı olursa !! Bu arada , paylaşımıyla bugünkü önemli konuyu açan @kemalettin 'e de tekrar teşekkür ederim. ( Dosyayı indirmek biraz zorlasa da !! )
Değerli @eankara ,
Hala indirmediyseniz, farklı bir alternatif olması açısından dosyayı mediafire'a yükledim, aşağıdaki linkten de indirebilirsiniz.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
589
3,119
Elinizde muhteşem kaynaklar olduğuna eminim
İzin verirseniz "VK.COM" önerebilir miyim? Hızlıdır ve online okuma - indirme imkanı veriyor.
Teşekkür ederim.
Kaynaklarım libgen, vk gibi yerler
Genelde aktif olanların linklerini, aktif değilse de google la bulup paylaşıyorum

Son düzenleme:

Meminca

Aktif Üye
24 Kas 2017
421
1,409
Ankara
Teşekkürler kemalettin üstat. Nutuk'un tarihi önemi üzerine yukarıda kıymetli yorumlar var. Ben bu vesileyle dil ve ifade zenginliğine dikkat çekmek istiyorum. Günümüzde ödüllü yazarların, şöhretli "entelektüellerin" yazdıkları yanında yanında vasat bir lise talebesinin kompozisyon ödevi gibi duruyor. Nutuk bu hali pür melalimizi bütün çıplaklığıyla gösteren bir kıstas aynı zamanda. Bir diğer husus Cumhuriyetin Kurucusunun temel eseri Nutuk'u bırakın yeni nesilleri 60 yaş üstü üniversite mezunu olanlar bile aslından (sadeleştirilmemiş, güncellenmemiş halinden) okuduğunda anlamakta zorlanıyorsa (çoğu hiçbir şey anlamıyor) bunu sorgulamak gerekmez mi?