15 Yılın Ardından...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
37,136
İstanbul
Sevgili dostlar,

Bugün itibariyle 15. yılımızı doldurup 16. yaşımızdan gün almaya başlıyoruz. Epeyce uzun bir süre, değil mi?

Pek çok şey yaşadık bu 15 yıl içinde. Zaman zaman tekrarladığımız bir sözümüz vardı: "Biz burada sadece çizgi romanı değil, hayatın kendisini de paylaşıyoruz.". Sahiden de öyle yaptık: dostlarımızın evlilik haberlerine sevindik, dünyaya merhaba diyen yavruları için yaşadıkları sevince ortak olduk, hastalık haberleriyle üzüldük, çok değerli dostlarımızın, abilerimizin aramızdan ayrılmasıyla yas tuttuk; Haluk Abi'yi, kandraks53'ü', necdet'i, azizelaziz'i, hayriflix'i, ve muhtemelen haberdar bile olamadığımız başka kayıpları yüreğimize taşıdık.

Çizgi roman adına büyük organizasyonlara imza attık. Ülkemiz çizgi roman devlerini muhteşem etkinliklerle bir araya getirmeyi başardık. İyi ki yaptık, iyi ki bu efsanelerle bir araya geldik, onları bir araya getirdik. Zaman içinde ustalarımızın çok büyük çoğunluğunu kaybettik; Suat Yalaz, Abdullah Turhan, Talat Güreli, Yücel Köksal, Cemal Ragıp Derin, Aslan Şükür, ... Ülkemiz çizgi romanının tarihini yazan, yarattıkları eserler belleklerimize kazınan isimler... Genç büyük çizgi roman ustalarının ortaya çıkmasında da katkılarımız oldu ve muhakkak olmaya devam edecek.

Çizgi roman adına iyi şeyler yapmaya çalıştık. Bu 15 yılın ardından devasa bir külliyatı oluşturmayı başardık. Kendi adımıza çizgi romanın gelişimine dev bir katkı sağladığımızın farkındayız. Bununla gurur duyuyoruz. Sayısız eser yok olup gitmekten kurtarıldı, yine sayısız eser dilimize kazandırıldı. Çizgi roman kültürü adına önemli yazılar, tartışmalar Diyar arşivindeki yerini aldı.

15 yıldır devam eden bu yolculuk çoğu zaman çok keyifliydi. Bu muhteşem serüvenin yaratılması elbette üreten, üretmeye devam eden binlerce üyemiz, tüm dostlarımız sayesinde oldu. Bu kadar güzel insanı bir araya getirebilmek bir başka mutluluk sebebiydi. Verdikleri katkılarla Çizgi Diyarı'nı bugüne taşıyan, ülkenin çorak ortamında burayı bir vahaya çeviren tüm dostlara sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sevgili @savok'un geçen yıl dönümümüzde söylediği son cümleyi tekrar ederek yazıyı sonlandırayım:

"Bu nöbeti devralacak dostların gelmesi dileğiyle, nice yıllara sevgili Çizgi Diyarı."

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,705
35,971
İstanbul
Ne mutlu ki bir tesadüf sonucu, kurulduğu yıldan bu yana, benim için bir okul ve bir aile olan diyarımızın demirbaş üyelerinden oldum. Burada hem çok şey öğrendiğim, hem eğlendim, hem de harika insanlar tanıdım. Böylesine özel ve güzel bir mecrayı kuran ve yaşatmaya emeği geçen herkese binlerce selam ve saygılarımı sunarak, diyarımızın yeni yaşını kutluyorum.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
26,110
ordu-turkey
Sevgili dostlar,

Bugün itibariyle 15. yılımızı doldurup 16. yaşımızdan gün almaya başlıyoruz. Epeyce uzun bir süre, değil mi?

Pek çok şey yaşadık bu 15 yıl içinde. Zaman zaman tekrarladığımız bir sözümüz vardı: "Biz burada sadece çizgi romanı değil, hayatın kendisini de paylaşıyoruz.". Sahiden de öyle yaptık: dostlarımızın evlilik haberlerine sevindik, dünyaya merhaba diyen yavruları için yaşadıkları sevince ortak olduk, hastalık haberleriyle üzüldük, çok değerli dostlarımızın, abilerimizin aramızdan ayrılmasıyla yas tuttuk; Haluk Abi'yi, kandraks53'ü', necdet'i, azizelaziz'i, hayriflix'i, ve muhtemelen haberdar bile olamadığımız başka kayıpları yüreğimize taşıdık.

Çizgi roman adına büyük organizasyonlara imza attık. Ülkemiz çizgi roman devlerini muhteşem etkinliklerle bir araya getirmeyi başardık. İyi ki yaptık, iyi ki bu efsanelerle bir araya geldik, onları bir araya getirdik. Zaman içinde ustalarımızın çok büyük çoğunluğunu kaybettik; Suat Yalaz, Abdullah Turhan, Talat Güreli, Yücel Köksal, Cemal Ragıp Derin, Aslan Şükür, ... Ülkemiz çizgi romanının tarihini yazan, yarattıkları eserler belleklerimize kazınan isimler... Genç büyük çizgi roman ustalarının ortaya çıkmasında da katkılarımız oldu ve muhakkak olmaya devam edecek.

Çizgi roman adına iyi şeyler yapmaya çalıştık. Bu 15 yılın ardından devasa bir külliyatı oluşturmayı başardık. Kendi adımıza çizgi romanın gelişimine dev bir katkı sağladığımızın farkındayız. Bununla gurur duyuyoruz. Sayısız eser yok olup gitmekten kurtarıldı, yine sayısız eser dilimize kazandırıldı. Çizgi roman kültürü adına önemli yazılar, tartışmalar Diyar arşivindeki yerini aldı.

15 yıldır devam eden bu yolculuk çoğu zaman çok keyifliydi. Bu muhteşem serüvenin yaratılması elbette üreten, üretmeye devam eden binlerce üyemiz, tüm dostlarımız sayesinde oldu. Bu kadar güzel insanı bir araya getirebilmek bir başka mutluluk sebebiydi. Verdikleri katkılarla Çizgi Diyarı'nı bugüne taşıyan, ülkenin çorak ortamında burayı bir vahaya çeviren tüm dostlara sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sevgili @savok'un geçen yıl dönümümüzde söylediği son cümleyi tekrar ederek yazıyı sonlandırayım:

"Bu nöbeti devralacak dostların gelmesi dileğiyle, nice yıllara sevgili Çizgi Diyarı."
Ben ilk baştan değilse de 14 yıldır forumu takip ediyorum. Sosyal etkinlik kısmına katılamasam da forumun ne kadar devasa olduğunu ve arşiv için bile HD yetmeyecek kapasitesini görüp ben de gurur duyuyorum. Sosyal etkinlikleri sağlayan rahmetli Haluk Yücesoy abimize rahmet diliyorum. O olmasa belki forum bu kadar duyurulmayacaktı.
Ve Savok adminimizin dediği gibi nöbeti devralacak insanlar gerek özellikle çocuklarımızı ya da torunlarımızı bu foruma kanalize etmek hem okumayı hem de görsel sanatlara sevgi ve ilgilerini sağlamak gerek tüm üyelerimize nice yıllar burada olmak nasip olsun.

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,287
4,358
Ben emekli olduktan sonra çocukluk günlerimin tutkusu olan çizgi romanlara acaba nasıl ulaşırım diye araştırma yaparken birden karşıma çıkan bu muhteşem siteye ozaman aşık olmuştum. Tam aradığım siteydi, hemen üye oldum ve o gün bu gündür her gün aynı istekle sitemize her gün mutlaka girip bakıyorum. Burada hem çok şey öğrendiğim, hem eğlendim, hem de harika insanlar tanıdım. Böylesine özel ve güzel bir mecrayı kuran ve yaşatmaya emeği geçen herkese çok teşekkürler ediyorum ve saygılarımı sunarak, diyarımızın yeni yaşını kutluyorum. İyiki varsın Çizgi Diyarı.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,384
142,597
Bu sitenin oluşturulmasında emeği geçen tüm dostlara gönül dolusu teşekkürler.

Aramızda ayrılanlara rahmet diliyor ve bazen onları hatırlamak beni duygulandırıyor. Gani gani rahmet etsin Rabbim onlara.

Kolay değil dile kolay bir 15 yıl. 15 yılın sonunda baya bir külliyata sahip forum sitesi olduk. Bir yandan yeni eserler tercüme edilerek bizlerin okuması için paylaşılıyor, bir yandan yabancı dildeki eserler paylaşılıyor. Bir yandan paylaşılan eserler yeniden taranarak günün şartlarına uygun olarak yeniden paylaşıma açılıyor. Bir yandan eski eserler gün yüzüne çıkartılıyor. Forumdaki paylaşımı eksik olan konular paylaılmaya çalışılıyor. Bunlar çok güzel uğraş ve çabalar.

Ama en önemlisi samimi bir ortamda herkesi hepimiz birbirimize yardım ediyoruz. Bu çok önemli. Bilen kişi bildiğini saklamıyor.

Nice 15 yıllara erişmek dileğiyle iyi varsın Çizgi Diyarı.

zeynelabi

Kıdemli Üye
11 Eki 2009
1,015
3,430
Çizgi diyarının hayatımda yeri çok büyük. Sabah ilk baktığım, gün içinde ara ara kontrol ettiğim, akşam yatmadan mutlaka göz attığım bir ortam. Sizlerin sayesinde hayal bile edemeyeceğim kadar eseri okuyabildim. Aranızda yer verdiniz, hiç karşılık beklemediniz, şereflendirdiniz. Teşekkür cümleleri yetersiz kalıyor. Rahmetli haluk bey ve diğer vefat eden arkadaşlarımıza rahmet diliyorum. Sitemizin genişleyerek başarılarla yaşamasını temenni ediyorum. Sağolun varolun. Nice yıllar dileğiyle.

kuyu3

Yeni Üye
17 Nis 2018
99
296
Çizgi Diyarı sadece bir forum değil yaşamımızın önemli bir parçası. Kaybettiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Aramızda olanlara sağlıklı, mutlu, huzurlu ömürler diliyorum. Çok yaşa Çizgi Diyarı. Emeğei geçen herkese minnettarız. Sağolun, var olun.

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
241
1,262
Şu anda bile 1,060 kişi sitede geziniyor. 1,060 mutlu insan. Belki hayatlarında büyük sorunları, sıkıntıları var ama eminim ki burada zaman geçirdikleri her saniye sorunlarını bir kenara bırakıp mutlu oluyorlar. Bunu çok iyi biliyorum çünkü ben de o mutlu insanlardan biriyim. Siteyi kuranlardan paylaşım yapanlara kadar bize bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ederim. Bu yolculuk hiç bitmesin, iyi ki varsınız.

ebamert

Yeni Üye
23 Ara 2009
78
105
Kendi adıma, bilgisayarımı açınca ilk işim mailbox ımı açmak, ardından çizgi diyarını tıklamak. İkiside çalıştığım süre içinde hep açık kalır.
Burası evim gibi..
Merak ediyorum.. Çizgi Diyarını takip eden bizlerin yaş ortalaması nedir?
50- 60- 70 kuşakları sanırım.
50 leri hatırlayan, 60 larda merak ve öğrenmenin zirvesini yaşayan, 70 lerin gençliği olan bizlerin Çizgi Roman sevgisi, başka hiçbir jenerasyonun yaşamadığı bir tutkudur sanırım.
Sizlerle yürek bağımız bu dünyayı tanıma, anlama ve değiştirme çabasındaki kuşağın, zengin iç dünyalarının paylaşıldığı ortamlardır. Çizgiler bu ortamların dinamiğini yansıtıp bugüne ulaştırmıştır. Sağolasın bu tutkudan vazgeçmeyen 'İhtiyar' dostlarımız...

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,369
8,175
Merhum Doğan Cüceloğlu'nun "Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim" adlı bir kitabı vardı. O kitapta keşke şöyle yapsaydım, keşke böyle yapmasaydım vb. dememek için neler yapmamız gerektiğiyle ilgili öğütler vardı. Hepimizin yaşamında herhalde bu türden "keşke"ler vardır. İşte benim yaşamımda yer alan bu keşkelerden biri de, bugün 16. yaşına basan Çizgi Diyarı'nı 12 yıl geç keşfetmiş olmaktan duyduğum üzüntüye ilişkindir: Keşke burayı çok daha önce keşfetseymişim! Kaybetmiş olduğum uzun yılların açığını kapatmak için her gün saatler boyu diyarımızın sayfalarında dolaşıyor ve her seferinde daha önce görmemiş olduğum bir güzellikle karşılaşıyorum. Yöneticileriyle, üyeleriyle ve içeriğiyle burası gerçek bir harikalar diyarı. Bu harika diyarı düşünen, düşüncesini hayata geçiren, bugünlere getiren tüm admin ve yöneticilere ve paylaşımlarıyla canlı bir ortam yaratan tüm üyelere sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız. Bu vesileyle, ebediyete intikal etmiş tüm dostlarımıza da rahmet diliyorum.
Nice 15 yıllara!

Son düzenleme:

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
281
1,785
Çizgi Diyarı'nı Harikalar Diyarı yapan tüm dostlara sonsuz teşekkürler.
Başlangıçtan bugüne böylesi özel bir hazineyi oluşturmaya emek veren güzel kalpli insanların varlığı; Harikalar Diyarı'nda paylaşılan çizgi romanlar, kitaplar, incelemeler, filmler, diziler, yorumlar ve nice güzellik gibi ruha ışık saçan sonsuz kaynak. Belki evrenin bile sonu var ama çocukluk göğünün altında güzel gönüllerin paylaştığı güzelliklerin insan ruhunda yarattığı güzellikler sonsuz. Turgut Uyar'ın Sibernetik şiirinin gerçekleşmiş hali Çizgi Diyarı.
"üç kere üç dokuz eder
bilirsin
birin karesi birdir
kare kökü de
bilirsin
"mutlu aşk yoktur"
bilirsin

ama baharda ya da dışarda
sonsuz göğün altında
aşkın aşkla çarpımı
nedendir bilinmez
garip bir biçimde
hep sonsuzdur

kare kökü de yoktur"

Günümüzün metalaşmış, bir çok yönden yozlaşmış, "mutsuz" dünyasında, çocukluk göğü altında bizlere sonsuz mutluluğu yaşatan, gündelik hayatın karanlıklarına bile ışık olan Harikalar Diyarı ve Harika Dostlara ne kadar teşekkür etsem az. Sayın @Calligrapher 'ın 12 yıl geç kalma pişmanlığına 14,5 yıl geç kalma pişmanlığımla katılabilirim. Belki de hayatımdaki istisnai keşkem olabilir. Ya da böylesi bir güzelliğin değerini anlayacak zamanım şimdi gelmiştir. Her durum için Harikalar Diyarı; "en aydınlık beyaz benim için"

Benim gibi Kara Kartal Gökhan Tepe'nin "Beyaz" eseri ile "Teşekkür Ederim" .
Sözleri biraz değiştirirsek;
"Ben kayboldu sanmıştım meğer buradaymış
Görür görmez anladım hemen o anda
Sarı sandıklara kilitlemiştim çocukluğumu
Sahip çıkmışsın Çizgi Diyarı eksik olma

Nasıl özlemiş kalbim böyle atmayı
Oysa yerini bile unuttum hanidir
Bazen hayat vermek ister aldıklarını
Mucizeler hep böyle ansızın gelir

Teşekkür ederim böyle olduğun için
Teşekkürler çocuk ruhunu yaşattığın için
Karanlıktan korkmuyorum eskisi gibi
Çizgi Diyarı en aydınlık beyaz benim için"

savok

Admin
30 Eki 2009
20,011
84,729
Kasımpaşa
Gerçek anlamda bir başarı öyküsü Çizgi Diyarı, öncelikle kurucuları @bakunin ve @Tsubasa başta olmak üzere bugüne kadar görev almış tüm yöneticilerine ve Çizgi Diyarına paylaşım ve yorumları ile zenginlik katan tüm üyelerine candan teşekkür ediyorum. Son aylarda geçirdiğim görme kaybı nedeni ile pek bakamadığım sitemize çok emek veren @direnc11'i de anmadan geçemem. Aramızda olan, olmayan katkı veren yüzlerce dostumuzla birlikte sanırım Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Çizgi dünyamızın oldukça büyük bir bölümünü kayıt altına aldık. Çevirmen dostlar sayesinde asla Türkçe basılı olarak okuyamayacağımız çizgi romanları okuyabildik. Orjnalleri ile bizdeki basılı olanları kıyasladık. Asıl önemlisi iyi dostlar kazandık. Ben çizgi dostlarımı seviyorum. İyi ki yolum onlarla kesişmiş. Bu arada çizgi roman taramak için aldığım çizgi romanlar sayesinde koleksiyoncu olmasam bile hatırı sayılı bir arşivim oldu. Valla genç olsam gel sana koleksiyonumu göstereyim diye bayağı çapkınlık da yapabilirdim ama artık gelenlerle siyatik lumbago ve kör gözümü konuşuyoruz. Ama hala çizgi diyarında ne eksik var diye bakınıyorum. Bir şeyi eksik görünce hemen komutan @ertuğrul a haber veriyorum. Bunu da bulup siteye ekleyelim diye. Ara sıra yorulduğumuz da oluyor tabi, küsmeler filen da ama sağolsun gizli kahramanlar hep çıkıyor ve yolumuza ben kör, Cemil yeryüzü topal devam ediyoruz. Şimdilik buralardayız ancak Elflerin çağı geçiyor başka bir çağ geliyor ve bu emaneti devredecek dostlara ihtiyaç var bizim gibi birbirini ve çizgi romanı dehşetle sevecek.. 16. yıla girdiğimiz bugün bizim bir aile olmamız sağlayan meslektaşım ve ağabeyim profesör müstear isimli rahmetli Haluk YÜCESOY'u anmamak olmaz. Huzur içinde uyu abi. Herkese selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Burada olduğunuz için teşekkürler.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
19,254
54,192
Kendi Koltuğunda
Birlik, beraberlik ve dostluk dolu nice yıllar dilerim
Ramadan Islam GIF by Ghazaraza

thorgal

Aktif Üye
18 Ocak 2018
426
1,496
İstanbul
Okumayı sökünce ; yazılı ne varsa okumaya başlamışım sanırım.
Yerler de bulduğum gazete ve mizah dergileri... Misafirliğe gittiğimiz yerlerde ansiklopedi, kitap ve çizgi romanlar... Görenler şaşırırdı...
Sonra çizgi romanlar ve çocuk dergileri...
Ortalama seviye de öğrenciliğimi çizgi roman okumama bağlarlardı.
51 yaşıma girdim halen zevkle okurum ve akrabalarım dahil herkes çizgi roman ile ilgili bir şey olunca beni anar veya danışırlar.
Bir dönem nedense sanırım çizgi romanların artık basılmadığı bir dönem de ben de okumayı bırakmıştım...
Teknoloji ve Bilgisayarı keşfettiğim dönem başladı.
Yıllar sonra 2001/2022 dönemi askerlik sırasında çarşı da Lal Kitap'ın eski sevdam çizgi romanları çıkardığını keşfettim.
Hemen çıkan sayıları alıp oradaki kırtasiye/büfeye benim için saklaması için emanet ettiğimi hatırlıyorum.
Her çarşıya çıkış böyle kitap alışverişi ile geçti...
İnternet gelişince de çr sitelerine abonelikler başladı.
Çizgi Roman camiasından kardeş seviyesinde sevdiğim ailecek görüştüğümüz dostluklar kazandım.
2018 yılında ise burayı keşfedip bir daha da takibi bırakmadım.
İyi ki varsınız nice 15 yıllara diyelim :)
Bu arada sağlık sorunu yaşayan tüm üyelerimize özellikle bu ortamda yakından tanıma fırsatım olan @savok Savaş Okutan'a acilen kalıcı şifalar dilerim.

Aramızdan ayrılan tüm üyelerimize ve çizgi üstadlarımıza rahmet diliyorum.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,272
8,502
Nice 15 yıllara diyerek, bu muhteşem ötesi hazineler diyarı ÇİZGİ DİYARImızın kuruluşunda,
Yaşatılmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm üstatlara,
Selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.
Aramızdan ayrılan değerli dostlarımızı saygı ve rahmetle anarken, hasta dostlarımıza acil şifalar diliyorum.
ÇOK YAŞA ÇİZGİ DİYARI

godes

Aktif Üye
26 Kas 2013
300
1,636
Yaşamımın bir parçası haline gelen Çizgi Diyarı'nın yeni yaşını kutluyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. İyi ki bu nadide sayfanın bir üyesiyim. Hayatını kaybeden üstadlara Allah'tan rahmet, hasta dostlara ise acil şifalar diliyorum.

Zeljko

Yeni Üye
12 Ara 2023
48
350
Çocukluğumu özlüyorum çizgiroman dolu çocukluğumu...O kirlenmemiş günleri,hayallere daldığım ananemin tahtalı evinde saklanmayı sevdiğim eşya dolu kileri...zaman mefhumunu yitirdiğim... buyumek istemediğim, hep cocuk kalmayi arzuladığım, icinde binlerce dus barindirdığım, hayallerle cogaldığım...

Çizgidiyarı ise,ananemin tahtalı evindeki o kilere girdiğimdeki heyecanı bir nebzede olsa bana yaşattığı için sonsuza kadar var olsun yeni yaşı kutlu olsun...

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
3,505
35,026
Her ne kadar 2016 yılında tesadüfen görüp üye olmama rağmen, iş yoğunluğu nedeniyle ilgilenemediğim, ancak, 2023 yılında emekli olduktan sonra, sıra bende ben ne yapabilirim diye düşündüğüm ve yöneticilerin büyük desteğini gördüğüm, her şeyden önemlisi de paylaşımcılarına güvenen, paylaşımları ön kontrolden geçirmeyen ÇİZGİ DİYARI'na, kuran, yöneten, paylaşan ve bügünlere gelmesine destek veren herkese sonsuz teşekkürler.