Zona X 13 : Ejderhaların Uyanışı - Son Plaj

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,048
6,113
Daha önce diyarımızda yayınlanan bir başka Martin Macerası ( Felsefe Ağacı ) ile hatırlanacak olan Vincenzo Baretta'yı , @ihtiyardost'un paylaştığı bu Zonax cildinde senaryo yazarı olarak gördüğüm için , merakım daha da arttı ve de diğer çizgi romanlarımı beklemeye aldım !! Çünkü , Carl Gustav Jung'un Felsefe Ağacı'nı özne olarak maceraya dahil eden Baretta , kurgusuyla değişik bir Martin macerası ortaya çıkarmış , simya tarihine çeşitli örneklerle değinmişti . Doğal olarak da bu macera , diyarımızdaki dostların indirme üzerine indirme yapmalarına neden olmuştu . ( Bilindiği gibi simyasal ağaç , felsefe taşı gibi konular bilim dünyasını da uzun bir süre meşgul etmiş , Newton'un geceler boyu çalıştığı büyü konularına dahil olmuştu !! ) Aslında , Assasin's Creed gibi bilgisayar oyunlarında metin yazarlığı konusunda bir çok çalışmaları bulunan Baretta'nın herhalde en sevdiği çizerlerden biri Alessandrini olmalı . Zira , İtalyan çizgi romanları alanında Martin Mystere dışında da Alessandrini ile Baretta'nın çalışmaları bulunuyor. Bu geçmiş çalışmalardan sonra , üstelik '' Sihir Devriyesi '' başlığıyla yeni bir ZonaX macerasını okumamı sağlayan Sn. @ihtiyardost' a çok teşekkür ediyorum. Birçok farklı çizgi roman paylaşımları gibi Martin maceraları da , son zamanlarda @ihtiyardost ile özdeşleşti .

zeynelabi

Kıdemli Üye
11 Eki 2009
664
2,375
Daha önce diyarımızda yayınlanan bir başka Martin Macerası ( Felsefe Ağacı ) ile hatırlanacak olan Vincenzo Baretta'yı , @ihtiyardost'un paylaştığı bu Zonax cildinde senaryo yazarı olarak gördüğüm için , merakım daha da arttı ve de diğer çizgi romanlarımı beklemeye aldım !! Çünkü , Carl Gustav Jung'un Felsefe Ağacı'nı özne olarak maceraya dahil eden Baretta , kurgusuyla değişik bir Martin macerası ortaya çıkarmış , simya tarihine çeşitli örneklerle değinmişti . Doğal olarak da bu macera , diyarımızdaki dostların indirme üzerine indirme yapmalarına neden olmuştu . ( Bilindiği gibi simyasal ağaç , felsefe taşı gibi konular bilim dünyasını da uzun bir süre meşgul etmiş , Newton'un geceler boyu çalıştığı büyü konularına dahil olmuştu !! ) Aslında , Assasin's Creed gibi bilgisayar oyunlarında metin yazarlığı konusunda bir çok çalışmaları bulunan Baretta'nın herhalde en sevdiği çizerlerden biri Alessandrini olmalı . Zira , İtalyan çizgi romanları alanında Martin Mystere dışında da Alessandrini ile Baretta'nın çalışmaları bulunuyor. Bu geçmiş çalışmalardan sonra , üstelik '' Sihir Devriyesi '' başlığıyla yeni bir ZonaX macerasını okumamı sağlayan Sn. @ihtiyardost' a çok teşekkür ediyorum. Birçok farklı çizgi roman paylaşımları gibi Martin maceraları da , son zamanlarda @ihtiyardost ile özdeşleşti .
Açıklamalarınız çok derinlikte ilgiyle okuyorum

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,048
6,113
Yukarıdaki açıklamalarımı , macerayı oluşturan ekibi ( senarist ve çizer olarak ) gördükten sonra yapmış , bir bakıma yüksek beklentimi belirtmiştim. Sn. @ihtiyardost'un emekleriyle okuduğum '' Sihir Devriyesi '' macerasını okuduktan sonra tahminlerimde yanılmadığımı belirtmeliyim. Diğer Martin maceralarında alışkın olduğumuz üzere , sanki Dan Brown romanı konuları gibi , her biri aslında ezoterism konusu olmasına rağmen , gerçek hayatta da geçerli olan bazı '' muamma ''lar bulunuyor . ( Örneğin ametist taşı ya da kuarsları , oldukça geniş tarihsel geçmişe sahip , özellikle Yunan mitolojisinde önemli yeri var . Kelimenin anlamı bile '' ayık olma '' anlamında Yunanca'dan geliyor. Ametist taşından yapılan kadehlerden içki içenlerin , tıpkı büyüden etkilenmeyecekleri gibi alkolden de etkilenmeyip sarhoş olmayacaklarına inanırlarmış . Günümüzde de ametist taşının yararlarına inanılmakta . Bir başka konu ; bilindiği gibi , her türlü enerji ile uyumu amaçlayan '' Feng Shui '' felsefesiyle ilgili. Bu felsefede '' Ejderha '' nın asırlardan beri önemli bir yeri bulunmakta . Ayrıca , macerada geçen Anhui eyaleti günümüzde Çin'in en kalabalık eyaletlerinden . Baskın dinlerin Taoizm ve Budizm olan Anhui'de , büyü konusunun asırlardır yaygın olduğu belirtiliyor. ) Okurun gelişmesine tanık olduğu yan olaylarla birlikte , ana maceranın gelişmesi , düğüm konuları ve çözümüne ait senaryo yapısı , sanki bir video oyunu yapısı kurgusuyla oluşturulmuş . Ancak , şimdi yazacağım sonuç bana göre daha da ilginç !! Tüm bu gibi özelliklerle , Sn. @ihtiyardost tarafından bizlere sunulan , Kasım 1995 tarihinde İtalya'da '' ZonaX '' serisi içinde yayınlanan bu macera , gösterilen yoğun ilgi sonucunda kalabalık bir kadro ile Bonelli'den mini dizi oldu !!

2020 yılında '' Sihir Devriyesi '' macerası , bu kez her biri 288 sayfalık 2 cilt halinde , gelişmiş haliyle , usta sanatçılardan oluşan kadroyla yine İtalya'da yayınlandı. Alfredo Castelli , Federico Memola , Giancarlo Alessandrini , Gino Vercelli , Roberto Zaghi ve Vincenzo Beretta'nın bulunduğu grubun oluşturduğu bu macera '' Martin Mystere Sunar '' başlığıyla İtalya'da okurlara ulaştı . ( Değerli @balkan dostumun kulakları çınlasın !! Belki , en azından İtalyanca ciltleri bizlerle paylaşır !! ) Umarım ,diyarımız dahilinde , dostların emekleriyle Türkçe olarak okumak da kısmet olur . Yeniden teşekkür ederim Sn. @ihtiyardost . Yeni Martin maceraları şeklindeki sürprizlerinizi merakla bekliyorum.

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,037
2020 yılında '' Sihir Devriyesi '' macerası , bu kez her biri 288 sayfalık 2 cilt halinde , gelişmiş haliyle , usta sanatçılardan oluşan kadroyla yine İtalya'da yayınlandı. Alfredo Castelli , Federico Memola , Giancarlo Alessandrini , Gino Vercelli , Roberto Zaghi ve Vincenzo Beretta'nın bulunduğu grubun oluşturduğu bu macera '' Martin Mystere Sunar '' başlığıyla İtalya'da okurlara ulaştı . ( Değerli @balkan dostumun kulakları çınlasın !! Belki , en azından İtalyanca ciltleri bizlerle paylaşır !! ) Umarım ,diyarımız dahilinde , dostların emekleriyle Türkçe olarak okumak da kısmet olur . Yeniden teşekkür ederim Sn. @ihtiyardost . Yeni Martin maceraları şeklindeki sürprizlerinizi merakla bekliyorum.

Üstat @eankara, şayet Martin Mystere'lerin istediğiniz serilerin italyanca adını yazarsanız, arkadaşlarımın yardımı isterim, elime geçerse hemen yayınlarım.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,048
6,113
Değerli @balkan , son zamanlarda diyarımızda yabancı dilden paylaşımlar yapan birkaç dosttan birisiniz , ama özellikle İtalyanca yayınlarla ilgili yapılan paylaşımlarda ilk sıralarda görüyorum sizi . Nazik ve paylaşımcı kişiliğinizden hareketle , mesajıma ilgi gösterdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim . İtalyanca yayınlarda ilk aradıklarım , Fumetti tarihi ya da Martin Mystere konulu kitaplar oluyor.
Sorunuza ya da önceki mesajımda belirttiklerime gelince , şunları sayabilirim.
1 ) '' Big Bang ya da sıfırıncı yıldan günümüze Dünya Tarihi '' konusunu '' Martin Mystere Sunar '' serisinden çok aradım . Her biri 352 sayfalı kitaplar halinde yayınlandı . Projeyi Alex Dante hazırladı. Martin maceralarına ilham veren gizemli, merak uyandıran ve beklenmedik tarihsel teoriler derinlemesine analiz ediliyor .
Orijinal adı :

MARTIN MYSTÈRE PRESENTA LA STORIA IMPOSSIBILE DEL MONDO DAL BIG BANG ALL'ANNO ZERO​

seriden benim bildiğim şimdilik 2 kitap çıktı
2 ) Yukarıdaki mesajımda belirttiğim mini seri , yani Sihir Devriyesi ;
Orijinal adı :
Martn Mystere Presenta - Magic Patrol n.1 (luglio 2020) ve de bunun 2. cildi
Martn Mystere Presenta - Magic Patrol n. 2

3 ) Martin Mystere Presenta başlığında başka seriler de yayınlandı .Örneğin yan karakterlerden Angie ele alındı . ( 59 sayfa )
Orijinal adı :

Martin Mystère presenta: Angie - In onda!​

4 ) Martin Mystere presenta serisinden bir kitap çok ilgi çekti . Leonardo Da Vinci ele alınıyor. ( 226 sayfa )
Orijinal adı :

MARTIN MYSTÈRE PRESENTA LEONARDO GENIO DELL'IMPOSSIBILE​

Ayrıca ;
Alfredo Castelli - Corrado Roi ikilisinden '' Apocalisse '' ile Vincenzo Beretta - Giancarlo Alessandrini ikilisinden '' Outremer '' ( 3 cilt )
Bu arada çalışmalarım için , zaman zaman yayınladığınız İtalyanca Martin Mystere'ler de çok işime yarıyorlar , yeri gelmişken sadece beğenilerimle yetinmeyip teşekkürlerimi yine sunmak isterim.

Mesajlarınızı ilgiyle izlediğimi bilmenizi isterim. Şimdiden teşekkürlerimle Sn. @balkan .

CEMMM

Yeni Üye
12 Tem 2023
52
214
Değerli @balkan , son zamanlarda diyarımızda yabancı dilden paylaşımlar yapan birkaç dosttan birisiniz , ama özellikle İtalyanca yayınlarla ilgili yapılan paylaşımlarda ilk sıralarda görüyorum sizi . Nazik ve paylaşımcı kişiliğinizden hareketle , mesajıma ilgi gösterdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim . İtalyanca yayınlarda ilk aradıklarım , Fumetti tarihi ya da Martin Mystere konulu kitaplar oluyor.
Sorunuza ya da önceki mesajımda belirttiklerime gelince , şunları sayabilirim.
1 ) '' Big Bang ya da sıfırıncı yıldan günümüze Dünya Tarihi '' konusunu '' Martin Mystere Sunar '' serisinden çok aradım . Her biri 352 sayfalı kitaplar halinde yayınlandı . Projeyi Alex Dante hazırladı. Martin maceralarına ilham veren gizemli, merak uyandıran ve beklenmedik tarihsel teoriler derinlemesine analiz ediliyor .
Orijinal adı :

MARTIN MYSTÈRE PRESENTA LA STORIA IMPOSSIBILE DEL MONDO DAL BIG BANG ALL'ANNO ZERO​

seriden benim bildiğim şimdilik 2 kitap çıktı
2 ) Yukarıdaki mesajımda belirttiğim mini seri , yani Sihir Devriyesi ;
Orijinal adı :
Martn Mystere Presenta - Magic Patrol n.1 (luglio 2020) ve de bunun 2. cildi
Martn Mystere Presenta - Magic Patrol n. 2

3 ) Martin Mystere Presenta başlığında başka seriler de yayınlandı .Örneğin yan karakterlerden Angie ele alındı . ( 59 sayfa )
Orijinal adı :

Martin Mystère presenta: Angie - In onda!​

4 ) Martin Mystere presenta serisinden bir kitap çok ilgi çekti . Leonardo Da Vinci ele alınıyor. ( 226 sayfa )
Orijinal adı :

MARTIN MYSTÈRE PRESENTA LEONARDO GENIO DELL'IMPOSSIBILE​

Ayrıca ;
Alfredo Castelli - Corrado Roi ikilisinden '' Apocalisse '' ile Vincenzo Beretta - Giancarlo Alessandrini ikilisinden '' Outremer '' ( 3 cilt )
Bu arada çalışmalarım için , zaman zaman yayınladığınız İtalyanca Martin Mystere'ler de çok işime yarıyorlar , yeri gelmişken sadece beğenilerimle yetinmeyip teşekkürlerimi yine sunmak isterim.

Mesajlarınızı ilgiyle izlediğimi bilmenizi isterim. Şimdiden teşekkürlerimle Sn. @balkan .

Üstat, arşivimi taradım. Maalesef bu eserler benim arşivimde yok. Arkadaşlarıma mesaj attım. Elime geçer geçmez yüklerim.
Anılan çizgiromanlar ASSAD tarafından yüklenmiştir.

https://www.cizgidiyari.com/forum/k/martin-mystere-speciali.93220/

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,048
6,113
İlginiz için çok teşekkür ederim @CEMMM . Ancak , dikkatle baktığınız zaman göreceğiniz gibi , @Assad tarafından yapılan 2015 yılı paylaşımları , sadece Speciale olarak tanımlanan , özel seri paylaşımları . Oysa , değerli @balkan ile yazıştığım yayınlar 2020 yılından itibaren , bazıları da bu yıl yayınlandi , .Ayrıca , yazdıklarımın @Assad tarafından yayınlanan özel seri ile ilgisi yok . Yine de yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,177
6,967
İlginiz için çok teşekkür ederim @CEMMM . Ancak , dikkatle baktığınız zaman göreceğiniz gibi , @Assad tarafından yapılan 2015 yılı paylaşımları , sadece Speciale olarak tanımlanan , özel seri paylaşımları . Oysa , değerli @balkan ile yazıştığım yayınlar 2020 yılından itibaren , bazıları da bu yıl yayınlandi , .Ayrıca , yazdıklarımın @Assad tarafından yayınlanan özel seri ile ilgisi yok . Yine de yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler.
Değerli @eankara üstat,
Değerli @balkan üstadımızın yükünü hafifletmek adına, istemiş olduğunuz Magic Patrol 1 ve 2'yi Yabancı Dilde Çizgi Romanlar kısmına ekliyorum.
İyi okumalar...
https://www.cizgidiyari.com/forum/k/maxi-martin-mystere-12-magic-patrol-1-sbe-2020-07-08.175217/
https://www.cizgidiyari.com/forum/k/maxi-martin-mystere-13-magic-patrol-2-sbe-2020-08-07.175220/

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,048
6,113
Bu hafta sonu okumalarımın ana konusu Martin Mystere ! Martin maceraları bilindiği gibi tez ya da akademik makale konusu olmaya başladı. ( Örnek olarak en son , Sayın Özge Aksoy ve Sayın Aslı Özlem Tarakçıoğlu'nun ortak çalışması olan Martin maceralarının ünlü yazar Borges'in eserlerine olan paralelliğini ortaya koyan , çok önemli makaleyi belirtebilirim. Aklıma , çizgi roman sanatının kuramsal yapısıyla ilgili olan @kemalettin geldi . ) Özellikle bir macerayı , '' Son Plaj '' macerasını yeniden okuyacağım !! Nedeni , çok garip senaryo yapısı . Martin maceralarının senaryo yapıları , başta Alessandrini olmak üzere başarılı sanatçıların çizim dünyasından hep ayrı değerlendirmişimdir. ( Yeri gelmişken yazayım , Alessandrini'nin bir çalışmasını çok beğendiğimi yazmalıyım. Özel Martin macerasının kapağı için , Botticelli'nin '' Venüs'ün Doğuşu '' tablosunu Martin macerası karakterleriyle çizmişti. ) Çok başarılı senaryolar olduğu gibi ( özellikle @ihtiyardost tarafından paylaşılan ZonaX cildinin ilk macerası '' Sihir Devriyesi '' bir çok başarılı örnek arasında sayılabilir ) , her çizgi roman serisinin kaderi olarak başarı seviyesi tartışmalı senaryolar da bulunmakta. Pierfrancesco Prosperi'nin yukarıdaki aynı ZonaX cildinde bulunan ikinci macera '' Son Plaj '' macerasının senaryo özelliklerini yazmak istedim. Zira , Prosperi önceki Martin maceralarında çok başarılı olmasa da , başarılı senaryolar yazmıştı .( Aklıma gelen , ilk örnek '' Atlantis '' adlı macera )
Son plaj macerası için şunları yazabilirim .
1 ) Suikastler tarihçesi ile başlayan maceranın başlangıcı , çok da yararlı olarak bu konunun tarihçesini ele almış . Ama ortaya konulan '' gizem '' öznesi , Martin maceralarını okuduklarımız kadarıyla yapısına baktığımızda , ( üstelik ZonaX maceraları açısından ) çok da kuvvetli bir gizem öznesi olduğu söylenemez.
2 ) Ortaya konulan ve maceranın sonunda cevabını alacağımız '' gizem ''in çözümü , oldukça kolay tahmin edilebilecek özellikte .
3 ) Maceranın genel yapısına baktığımızda , Martin maceralarına özgü '' heyecan '' özelliği sanki burada daha zayıf kalıyor.
4 ) Senaryonun final bölümü çok hızlı sonuca ulaştırılmış gibi geldi bana .
Tüm bunları ,son zamanlarda sn. @ihtiyardost emekleriyle tarafımıza sunulan kitaptan hareketle yazıyorum , yoksa haberim olmayacaktı . @ihtiyardost 'un emeklerine her zaman olduğu gibi bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni '' Martin '' paylaşımlarını merakla bekliyorum .