Yeğit Aslan Merihte / Kurun 1938

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
224
1,035
10. bantta ortadaki panelin sol alt köşesindeki copyright işaretine eşlik eden minik yazıyı seçtim: George Matthew Adams Service Inc. Dönemin nispeten az tanınsa da, günümüzde unutulmuş olsa da yine de bilinen bant, karikatür, vb ajanslarından. Fakat aynı panelin sağ alt köşesindeki imzayı büyükçe boy olmasına karşın tam seçemedim: Paul Sepson veya Paul Jepson gibi ama bu ya da benzer isimli bir çizer adı en azından ilk izlenim olarak tanıdık gelmedi...

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,193
7,084
10. bantta ortadaki panelin sol alt köşesindeki copyright işaretine eşlik eden minik yazıyı seçtim: George Matthew Adams Service Inc. Dönemin nispeten az tanınsa da, günümüzde unutulmuş olsa da yine de bilinen bant, karikatür, vb ajanslarından. Fakat aynı panelin sağ alt köşesindeki imzayı büyükçe boy olmasına karşın tam seçemedim: Paul Sepson veya Paul Jepson gibi ama bu ya da benzer isimli bir çizer adı en azından ilk izlenim olarak tanıdık gelmedi...
İmzada Paul H. Jepson yazıyor üstadım. Meşhur Pratt Institute'ta sanat eğitimi almış olan sanatçı, "Rod Rian of Sky Police" adlı maceralarının (ki değerli @ritvan'ın yukarıdaki paylaşımından da görüleceği üzere, ülkemizde Yiğit Aslan olarak çevrilmiş) ulusal gazetelere pazarlanmasıyla birlikte ülke çapında tanınmaya başlamış. 1937-1939 arası The Comics ve 1939-1949 arası Flash Comics dergilerine katkıda bulunmuş. Jepson'ın biyografisiyle ilgili aşağıdaki linkte bazı bilgiler var:

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,895
5,229

Sayın ritvan ;

Bir türlü verilememiş "Yeğit Aslan" mı "Yiğit Aslan" mı olunacak diye ......

Band numaralarında da ya eksiklik var ya da karışıklık...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...