Yapay Zeka (AI) Aracılığıyla Ürettiğim Birkaç Resim

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,364

Yapay Zeka (AI) Aracılığıyla Ürettiğim Birkaç Resim
Açık Kaynak Kodlu "AI Art Generator"ları kullanarak

Birkaç yıldır AI (Yapay Zeka) yazılımlarının ("AI Image Generator" veya "AI Art Generator" olarak adlandırılıyorlar) grafik alanına girdiğinden bahsediliyor ve DALL-E diye bir yazılımdan bahsediyordu, ama bu yazılıma ulaşmak bizler gibi sıradan meraklılar için çok zor hatta imkansız gibi bir şeydi. Aradan yıllar geçti ve bu alanda birçok açık kaynak kodlu, dolayısıyla ücretsiz alternatifleri ortaya çıktı. Bu tür yazılımlara verilen bir başka isim de "text to art" yani "metinden sanata". Komut satırına bir metin (prompt) yazıyorsunuz ve bekliyorsunuz. İstiyorsanız ara düzeltmeler de yapabiliyorsunuz. İhtimaller sonsuz. "AI Art Generator" yazılımlarının halihazırda geldiği son noktayı Youtuber Barış Özcan son videosunda anlatmış. Sayın "Afu" da bu videoyu "Suat Yalaz, Buscema, Ferri tekrar çizmeye başlar mı?" başlığıyla geçen hafta sunmuştu (benden önce davranmış! Ben de aynı videoyu sunmayı düşünüyordum, ama başka bir yönüyle, yani buradaki gibi! Videoyu en alta yeniden koydum.) Afu, "Artık bu dünyada olmayan eski çizgi roman sanatçılarının yeni eserlerini bilgisayarlara ürettirmek mümkün mü?" sorusunu ortaya atmıştı. Ben de videoda adı geçen açık kaynak kodlu yazılımlardan üç-dört tanesini kullanarak alel acele yirmi adet grafik ürettim. Promptları çok düşünmeden oluşturduğum halde sonuçları çok şaşırtıcı buldum. Tamamı bir saat bile sürmedi.​

İşte yapay zekaya ürettirdiğim birkaç grafik.

Yapay Zeka Sanatının Şafağı (Barış Özcan)

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,951
Bazıları oldukça başarılı. Kullandığınız promt sözcükleri yeterli tanımı veriyor olmasına karşın bazılarında YZ biraz fantastik ele almış konuyu...

Barış Özcan'ın videosunu ben de izlemiş ve özellikle DALL-E'nin çıktılarından etkilenmiştim. Ama bu yazılım henüz herkese açık değil anladığım kadarıyla.