Sıkıcı Bir Gün

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Üff sabahtan beri (Aslında akşamdan) dolanıyorum ne yapayım şaşırdım yahu...Sıkıldııııım.
peh.Önerisi olan var mı?

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,738
44,182
denize sıfır
istediğin bir filmi indir seyret..dün gece jan reno ölümsüz filmini izledim harikaydı tavsiye ederim istersen link veririm.:)

tafamus

Süper Üye
11 Şub 2010
1,867
13,624
Eğer benim oturduğum bölgedeysen bana yardımcı lazımdı çr tarama veya düzenlemede :D

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,328
istanbul
Osmanlı İmparatorluğunda oynan hem bir oyun hem de bir spordu matrak. Geçtiğimiz günlerde Muhteşem yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Çok iyi bir Matrak sporcusu olduğunu gören insanlar matrak sporuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istediler.

Matrak kelime anlamı eğlence komik şeklinde bilinmekte olup esasında Osmanlı İmparatorluğunda Sultanlar ve Yeniçeriler tarafından yapılmış kılıç kalkan sporudur. Herkes tarafından yapılabilen bu sporda katılımcılar fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamaktadırlar. Nezaket kurallarının üst düzeyde önemsendiği bu sporla mücadele ruhu kazanan katılımcılar gerektiğinde kendilerini koruyacak bir yapıya kavuşmaktadırlar. Matrakçı Nasuh‘un icadı olan Matrak Sporu uzun yıllar icra edilmemiştir. Matrak, 5 Eylül 2008 tarihinde Araştırmacı spor adamı Matrakçı Efkan ÇALIŞ tarafından günümüz spor koşullarına uygun olarak ve geleneksel yapısına sadık kalınarak tekrar hayata geçirilmiştir.

Matrak oyunu bir elinde tahta olup, tahta deri ve süngerle kaplıdır. Diğer elde ise kalkan vardır ama kalkanda yine süngerdendir. Sünger kalkan ile karşındaki kişinin tahta kılıcından kendini korurken diğer elinizdeki tahta kılıçla hamle yapılır.

Matrak sporunun yararı gerçek bir savaşta kişiye kıvraklık ve kılıç kalkan kullanmada kabiliyet kazandırmaktaydı.

ALINTIDIR... :D

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Tamam da sitede nası oynuycaz ben sivastayım arkadaşlar

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Valla haklısın arkadaşım.Neyse Ozzy açıyım da azcık kendime geliyim .

mudi

Aktif Üye
3 Kas 2010
257
534
İstanbul,Fındıklı
Sıkıcı günleri bilmem (zaten çocuğu olanların artık o şansı kalmıyor)ama İstanbul'da DEmirören iş merkezinde açılan dünyaca ünlü kitap ve müzik markette çizgiroman bölümünde döner koltuklara oturup okumaya başlayınca zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor insan:cool:

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Bir ara oraya uğramak zorundayım !

Son düzenleme: