Sezen Kılıç - Türk Basını'nda Hitler Almanya'sı (1933-1945)

oktayyapıcı13

Onursal Üye
29 Haz 2015
1,396
15,870
pEsSQMUf_o.jpg

Bu eser, Adolf Hitler'in iktidara geldiği Ocak 1933 ile iktidardan uzaklaştığı Nisan 1945 tarihleri arasında yaşanan olayları ve bu olaylara Türk basınının ve basın mensuplarının bakış açısını, bu bakış açısının basında ve Türk hükümetinin dış politikasında yarattığı çatışma ve çakışmaları ve bunun Türk kamuoyuna yansımalarını anlatmaktadır.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,895
5,229

Sayın oktayyapıcı13 ;

O yıllarda (1933-1945) Türkiye'deki Basın , Yayın , Sanat ve Siyaset'te nasıl Hitler ( Nazi ) yanlısı tarafına kaydıklarını değişik kaynaklardan şöyle böyle okumuştum. Bir Basın Yayın konusunda ayrıca Gazetecilik öğrencisi olarak da çok ilgi duymuşumdur. Cumhuriyet Gazetesinin bile nasıl Hitler destekçisi olduğunu okumuştum. ...

Doğrusu bu konuda böyle derli toplu bir esere sahip değildim. Sayende zaman bulduğumda dikkatle okuyacağım ( şimdi bile birçok sayfasına göz attım. )

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim....

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,193
7,082
O yıllarda (1933-1945) Türkiye'deki Basın , Yayın , Sanat ve Siyaset'te nasıl Hitler ( Nazi ) yanlısı tarafına kaydıklarını değişik kaynaklardan şöyle böyle okumuştum. Bir Basın Yayın konusunda ayrıca Gazetecilik öğrencisi olarak da çok ilgi duymuşumdur. Cumhuriyet Gazetesinin bile nasıl Hitler destekçisi olduğunu okumuştum. ...
Doğrudur üstadım, büyüklerimizin anlattığına göre, Cumhuriyet Gazetesinin kurucusu ve başyazarı Yunus Nadi'ye, gazetenin o yıllardaki Nazi yanlısı yayın politikası nedeniyle, Yunus Nazi derlermiş!... Kimileri, gazete kağıdını Almanya'dan ithal ettiği için Almanya yanlısı bir tutum takındığını söylemektedir.
Değerli @oktayyapıcı13 üstada birbirinden değerli paylaşımları için teşekkürlerimi sunuyorum.