Samson And Delilah (1949) *Oscar*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
Samson And Delilah (1949) *Oscar*

Yönetmen: Cecil B. DeMille
Senaryo: Jesse Lasky Jr., Fredric M. Frank, Harold Lamb
Müzik: Victor Young
Ülke: ABD
Tür: Macera, Dram, Tarihi
Vizyon Tarihi: Haziran 1955 Türkiye (Samson ve Dalilâ)
Dil: İngilizce
Süre: 134 dk
Bütçe: $3 M / Hasılat: $29,3 M
Çekim Yeri: Lone Pine, California, ABD
Nam-ı Diğer: Cecil B. DeMille's Samson and Delilah
IMDb Rating: 6.8
*Oscar* 1951: En iyi sanat yönetmenliği ve dekor
*Oscar* 1951: En iyi kostüm

Sunum: 1,20 GB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır.

Samson ve Dalilâ,1:

Samson ve Dalilâ,2:

Hedy Lamarr, 18 yaşında rol aldığı cüretkar nü sahneleriyle ünlü “Ecstacy” filmi ile ün kazanır.
1933’de beyazperdede ilk kez çırılçıplak soyunma cesaretini gösteren kişidir.

6c80497bc74e582808955d039d6f790f.jpg

Hedy Lamarr, Dalilâ rolünü kişisel favorisi olarak değerlendirmişti.
Biyografi yazarlarından Christopher Young, "Performansı kesinlikle filmin ana varlığıydı ve bir Oscar'ı hak etti" diye yazmıştı.

CRVee.jpg

Samson'un aslanı öldürdüğü sahne için Victor Mature evcil bir aslan ile güreşmeyi reddetmişti.
Yönetmen Cecil B. DeMille, aslanın dişlerinin olmadığını söyleyince Mature,
"Eh, ben de sakız gibi ölmek istemiyorum" yanıtını vermişti.
Sahne, evcil bir aslanla güreşen bir dublörün çekimlerinin,
bir aslan postuyla güreşen Mature'un yakın çekimleriyle birleştirilerek ortaya çıkarılmıştı.

l-samson-and-delilah-1glc1.jpg

Samson'un Delilah'ı öptüğü sahnenin çekimi sırasında,
"bir erkeğin bir kadını gözleri kapalı mı yoksa açık mı öptüğü" konusunda çok tartışma yaşanmıştı.
Victor Mature, Hedy Lamarr'ı öpen bir adamın gözlerini kapatacak kadar salak olmayacağı konusunda ısrar etti.
Sahnede, Mature gözlerini kapadı, açtı ve sonra tekrar kapadı.
:9

Fiziğine rağmen, Victor Mature birçok korku ve fobiye sahip bir adamdı.
Charles Higham'ın yazdığı Cecil B. DeMille biyografisinde yönetmenin şu sözleri yer alır:
"Zamanında birkaç adamla tanıştım.
Kimisi yükseklikten, kimisi sudan, kimisi ateşten, kimisi kapalı yerlerden, hatta kimisi açık alanlardan korkuyordu.
Ama otuz beş yıllık sinema kariyerim boyunca, yüzde yüz ödlek böyle bir adamla (Victor Mature) tanışmadım.
"

0041838.jpg

Film, $28 M ile 1950'nin açık ara en çok hasılat yapan filmiydi.
İkinci en yüksek hasılat yapan film olan Battleground (1949), sadece $4,5 M hasılat elde etmişti.
Şurada: http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/147458-battleground-1949-*oscar*.html

Dagon Tapınağını yıkmak için iki deneme gerekti.
İlk deneme sırasında, minyatür tapınaktaki bazı patlayıcıların yıkımı, programa göre başarısız oldu.
Tapınak (yaklaşık üçte biri boyutta) yeniden inşa edildi ve ikinci girişim başarılı oldu.

Saygılarımla.

*

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,444
Hedy Lamarr. Avusturya asıllı bu güzel aktrise şöyle bir bakınca onun aynı zamanda bir mucit olabileceği insanın aklına gelmiyor, öyle değil mi? Bilimle ilgili herhangi bir eğitim almamasına rağmen kendi kendini yetiştirmiş ve hobi olarak bazı icatlar yapmıştı. Mesela bu filmi çevirmeden 7 yıl önce, henüz 28 yaşındayken (2. Dünya Savaşı devam etmekteydi) yeni ortaya çıkan radyo kontrollü torpidoların düşman tarafından frekanslarına girilip rotalarının değiştirilebileceğini öngörerek buna karşı bir koruma sistemi geliştirmiş ve bunun patentini de almıştı. Bu teknolojinin benzerleri yakın yıllarda Blueooth ve WiFi teknolojilerine de adapte edildiler.

Film için teşekkürler sevgili "agartan" .