Popular Science - 2024 03-04

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
360
7,997
Link pasife alınmıştır

PS 2024 03-04

bfmjgvnd9la5nyr5g.jpg

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,896
5,238

Sayın cagan73 ;

Derginin ana konusu "YAPAY ZEKA Yalan Söylüyor!"

Bu durumda hem "yapay zeka" , hem de "Yalan" konusunda yazmasam olmazdı...

İlk olarak artık "Yapay Zeka" deyişi yetmemekte "Genel Yapay Zeka" deyişi aşamasına geçildiği kabul ediliyor.

Geçen gün çok yakınım ile "yapay zeka" konusunda konuşuyoruz. Ona ben :
---- Biliyor musun ? Aslında en küçük bilgisayar programı bile ilkel düzeyde kabul edilse bile bir karar verebilme (mekanik olarak bile olsa ) dolayısıyla çok alt düzeyde bile olsa yapay zeka varlığından bahsedebiliriz. Ben Petrol Ofisi Genel Müdürlüğündeyken HP şirketinin programcılık kursuna katıldığımda ( Akış diyagramı ( Program ) ve Basic programı öğrenmiştim ) , Sonradan da Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde "Programcılık" ve "BASİC" ve "FORTRAN77" derslerinde yaptığımız programlarda bunun bilincine varmıştım.
Petrol Ofisi Genel Müdürlüğünde yazdığım programda verilen ( girilen ) sayıların tek ve çift olduklarını ; hesaplayabilen ( yapan ) bir program yazmıştım ( elbette ki benden başka ve benden önce bu konuda binlerce program yazan olmuştur. Ben sadece o aşamada kendimce yazdığımı anlatmaya çalışıyorum. )
İnşaat Mühendisliğinde ise ilk olarak sadece ama sadece üç kenarı verilen üçgenin alanını hesaplayabilen bir program yapmıştım. ( şimdi nasıl olduğunu anımsamıyorum. Ancak okulumda verdiğim ödevler saklanıyor ise bulunabilir. )

Bu programların bir yerde ( çok basit ve çok alt düzeyde bile olsa bir yerde ) bilgisayar karar verme yeteneğini kullanıyor gibi. Biliyorum şimdiki Genel
Yapay Zeka ile karşılaştırılacak düzey değil. Hatta aranızda bu yargımı kabul etmeyen çıkacaktır. Ama unutmayın kalkülüs denilen boncuklarla hesaplama bu günkü hesap makinelerinin hatta bir ölçüde bilgisayarların atası kabul edilebiliyor...

Gelelim Yapay zekanın YALAN SÖYLEMESİNE :

Yıl 1989 İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirmiş , Aynı okulda Yüksek Lisansı kazanmış ve devam ediyordum. Ancak çalıştığım kurum siyasi nedenlerle bir türlü kadromu vermiyordu. Bu da madi ve manevi birçok kaybıma neden olmaktaydı. Başka kurumları deneyip durdum. TRT ; Gelişim Yayınları , Nokta Dergisi ( Çünkü 1978'de Gazetecilik ve Halklar İlişkiler Radyo Televizyon Bölümünü de bitirmiştim ) dahil birçok kurum kapılarını yüzüme kapatmıştı. En son Keçiören Belediyesini o tarihlerde SHP kazanmıştı ve Belediye Başkan Yardımcısı Petrol Ofisi Genel Müdürlüğünden arkadaşımdı. Hem de Keçiören Belediyesinde İnşaat Mühendislerine ihtiyacı vardı. Devlet
Memuru kadrosunda olduğumdan kolayca geçiş yapmıştım. Ancak gittiğim yerde burada açıklamak istemediğim bir türlü kontrollük bana bir türlü verilmiyordu. Yani kızaktaydım. Belediye başkanı teknik elemanlarla teknik toplantılar yapıyordu. Her bıranştan 45-50 kişi katılıyorduk. Bir gün [ Şu anki Keçiören Belediye Binasının bulunduğu ( Belediye Binasının da sonradan kontrol amirliğini ben yapacaktım ) yerin ulustan gelirken sol taraftaki Çevre Sokakta istinat duvarı yapılıyordu.

Ben : Yaptığım hesaplamalara göre bütün bütçenizi verip yaptığınız onlarca metre uzunluğunda ve bir hayli yükseklikteki istinad ( dayanım ) duvarı yıkılacak. Yanlış hesaplanmış...
Ön sıralardan kalkan Yapı Şube müdürü Dursun ... Kalktı en arka sırada oturan beni dövmek üzere üzerime hızla saldırmaya başladı. Çevresindekiler zar zor tuttular. Gelip beni dövmeyi önlediklerinden bulunduğu yerden bağırmaya devam etti .
Yapı Şube müdürü Dursun .... : Cahil !!! Mühendislik namına hiçbir şey bilmiyorsun... Daha dün mühendis olmuşsun. Ben en az otuz senelik mühensim. Hiçbir şey bilmiyorsun... Biliyormusun biz o isnad duvarının hesaplarını BİLGİSAYARLA YAPTIK!!!
Ben : Birincisi evet ben daha dün mezun oldum. Evet deneyim konusunda senin kadar deneyimim yok. Ama biliyor musun? Bilimi rehber etmeyen , hatalarından ders
almasını bilmeyen bir insanın TECRÜBESİ ( deneyimi ) benim gözümde sıfırdır. Bu durumda yeni mezun olan benim sana üstünlüğüm ne biliyormusun ? Önyargılarım yok. Ki bu çok büyük bir avantajdır. Artı yeni mezun olmanın avantajlarına sahibim. Yani senin eskimiş bilgilerin yerine çağdaş mühendislik bilgilerine sahibim. Yani sen heryeri dökülen eskimiş bir otomobil ben ise son model bir otomobilim...
Gelelim asıl konumuza. Bütün hesaplamalar BİLGİSAYAR ile yapılmış mış... Biliyor musun? Bu senin BİLGİSAYAR konusunda ZIR CAHİL olduğunu gösterir. Sen yanlış yük verilerini verirsen BİLGİSAYAR DA ONA GÖRE KARAR VERİR.

Belediye başkanının ( Hamza Kırmızı ) da desteği ile Beni teknik toplantıdan attılar. Belediye başkanın emri ile bir daha Teknik toplantılara alınmadım... Aylar sürdü... Kış geldi yağmurlar yağdı. Yüzlerce uzunluğunda istinad duvarı çöktü , yıkıldı... Gazetelere , televizyonlara konu oldu... Rezil oldular...
"Bu sosyal demokratlar bir duvar yapmasını bile beceremiyorlar." noktasına geldiler. Yetmedi tüm yetkililer hakkında soruşturma başlatıldı ( Belediye başkanına dahil )... Ayıp olacak ama tam deyimi ile "ocağıma düştüler".
Baş kontrollüğü bana verdiler. Statik hesaplarını ben yaptım mimari çizimlerini Belemir Dalokay yaptı ( Ankara Belediye Başkanlığı da yapmış Vedat Dalokay'ın mimar kızı ) . İstinad duvarını ve onun bütünleyicisi olan yapay şelaleyi inşa ettim. 30 yıl geçti hala yerli yerinde duruyor ve insanlar önüne gidip şelale manzarasında fotoğraf çekiyorlar...

Bu "
Anı-Öykü"mü neden mi yazdım. "YAPAY ZEKA YALAN SÖYLÜYOR" konusunda :
1 - Yazılım ( programlama ) kaynaklı yetersizliğin neden olduğu YANILGILAR ve YANLIŞLARIN varlığı (Biz şimdilik bunlara YALANLAR ) diyoruz.
2 - Yapay zekaya girilen verilerden veya yapay zekanın kendi başına edindiği ( algıladığı ) verilerden kaynaklanan YANLIŞLAR (Biz şimdilik bunlara YALANLAR ) diyoruz.

BİTMEDİ......
Buraya yazacağım yorumun 1. Bölümü burada sona eriyor... Devamı var ( Burada veya başka yerde )....

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

BelaMatador

Onursal Üye
8 Mar 2011
427
4,621
İstanbul
Sayın @cagan73,

Çizgi Diyarının yerli yayınlar konusundaki 2 yıl bekleme prensibi olduğu konusunda daha önce yorumumu yazmıştım.
Çizgi Diyarının uzun ömürlü olabilmesinin en önemli sebeplerinden biri yazarlara ve yayıncılara duyduğu saygı ve bunun için koyduğu prensipler.
Kendi web sitenizde uygun gördüğünüz şekilde paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz ancak burada paylaşmak için yayın tarihinin üzerinden 2 sene geçmesini beklemeniz gerekiyor.
Aynı durumda bir çok paylaşımınız var. Bunların altına bu yorumu teker teker yazmayacağım ancak bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duydum.

Çizgi Diyarı Forum Kuralları 5. madde

Saygılarımla,
BM

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
360
7,997
Sayın @cagan73,

Çizgi Diyarının yerli yayınlar konusundaki 2 yıl bekleme prensibi olduğu konusunda daha önce yorumumu yazmıştım.
Çizgi Diyarının uzun ömürlü olabilmesinin en önemli sebeplerinden biri yazarlara ve yayıncılara duyduğu saygı ve bunun için koyduğu prensipler.
Kendi web sitenizde uygun gördüğünüz şekilde paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz ancak burada paylaşmak için yayın tarihinin üzerinden 2 sene geçmesini beklemeniz gerekiyor.
Aynı durumda bir çok paylaşımınız var. Bunların altına bu yorumu teker teker yazmayacağım ancak bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duydum.

Çizgi Diyarı Forum Kuralları 5. madde

Saygılarımla,
BM
Değerli ilgileriniz için çok teşekkür ederim
Kurallar sıralamasını ihlal etmişim, haklısınız, özür dilerim
Ancak, Süreli yayınlarda yeni sayı çıktıktan sonra bilindiği üzere eski sayı satışı sonlanıyor, bayilerden toplanıyor. Bu durumda eski dergi yayımlanmasında yayıncıya herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği kanaatindeyim
Bu paylaşımda 2024 -5 şu an satıştadır. Bayilerde mevcut paylaşım bulunmamaktadır.
Bu konuda yönetimden bir görüş isteyebilir miyiz?, ( @direnc11 ) eğer engel teşkil ediyorsa elbette hemen kaldırmam gerekir.

Kitaplarda ise 2 yıl konusunda azami dikkat göstermekteyim ancak yine de gözden kaçan olursa belirtmenizi önemle rica ederim

Saygı ve sevgilerimle..

BelaMatador

Onursal Üye
8 Mar 2011
427
4,621
İstanbul
Değerli ilgileriniz için çok teşekkür ederim
Kurallar sıralamasını ihlal etmişim, haklısınız, özür dilerim
Ancak, Süreli yayınlarda yeni sayı çıktıktan sonra bilindiği üzere eski sayı satışı sonlanıyor, bayilerden toplanıyor. Bu durumda eski dergi yayımlanmasında yayıncıya herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği kanaatindeyim
Bu paylaşımda 2024 -5 şu an satıştadır. Bayilerde mevcut paylaşım bulunmamaktadır.
Bu konuda yönetimden bir görüş isteyebilir miyiz?, ( @direnc11 ) eğer engel teşkil ediyorsa elbette hemen kaldırmam gerekir.

Kitaplarda ise 2 yıl konusunda azami dikkat göstermekteyim ancak yine de gözden kaçan olursa belirtmenizi önemle rica ederim

Saygı ve sevgilerimle..
Tekrar Merhaba,

Dikkatinizi çekmek isterim ki artık internet çağında yaşıyoruz. Eskiden dergilerin eski sayılarını yayıncıya mektup gönderip ödemesini yapıp alabiliyorduk, şimdi de birçok dergi bunu internet üzerinden yapma imkanı sağlıyor.
Eğer Popular Science Türkiyenin web sitesine gidip satın al butonuna basarsanız, dergiburada.com üzerinden burada paylaştığınız sayının şu anda satışta olduğunu görebilirsiniz. Amazon.com.tr üzerinde de Doğanburda satıcısının bu sayıyı satmaya devam ettiğini görebilirsiniz. Derginin Doğan yayıncılık tarafından yayınlandığını düşünürsek, DoganBurda satıcısının doğrudan yayınevi ile ilişkili olabileceğini düşünebiliriz. Yönetimimiz eğer bu konuyu değerlendirecekse bunları da göz önünde bulundurmasında fayda var. @direnc11 @savok @ertuğrul

Saygı ve Sevgilerimle,
BM

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
360
7,997
Değerli dostum @dedo11 yine beni kıskandırdınız, umarım herkes kıskanır ve daha iyilerini yapmak için çaba sarf eder

Yaptığınız eseri görünce aklıma hemen Gılgameş'in hikayesinin sonu geldi:
Gılgameş ölümsüzlüğü elde etme çabasını sona erdirip ülkesine geri döner,
Krallığına bakar, herkesin ve her şeyin iyi durumda olduğunu görür ve şöyle der:
"Yaptıklarım ebedi kalacak ve böylece ölümsüzleşeceğim"

Her insanın ebedi eserler bırakarak gerçek ölümsüzlüğe ulaşması dileğimle...