MARTİN'ciler. 'JAVA'nın geçmişi', inceleme serisi.

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
86
1,083
MARTİN MYSTERE'ciler. Bu hafta sadece JAVA'NIN BAŞROL ÖYKÜLERİ. Bu seri bir kaç hafta sürecek. --ŞEFFAF GÖLGELER KENTİ--ÖLÜM DENİZİ ve ALLAN QUATERMAİN--
Görüldüğü gibi JAVA'nın geçmişi'ni anlatan iki güzel öykü ile başlıyoruz..
cizgiromantik.com ile ve Martin ile kalın.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,065
6,277
Daha önceki mesajımda sizlerin yazdıklarınızı ilgi ile izlediğimi belirtmiştim. Konu Martin Mystere ve de üstelik Java olunca , ben de birşeyler yazayım dedim.
Alfredo Castelli , çizgi roman dünyasından çok sevdiğim bir sanat adamı. Çok küçük yaşlarda çizim dünyasına atılan , hatta bir ara kendisi de mizahi çizgi karakter yaratan , İtalya'da genç yaşlarında fanzin çıkarma başarısını gösteren , çizgi roman sanatı için önemli bir kişi.
Konu Java olunca , Alfredo Castelli'nin çeşitli tarihlerdeki söyleşilerinden hareketle , bizzat onun söylediklerine dayanarak , onun söyledikleriyle bir Java panoraması çizmek istedim.

Castelli çeşitli tarihlerde , Java için şunları söylemiş :

'' Java , her keşfini ve her macerasını paylaştığı Martin Mystère'in ayrılmaz yardımcısı ve arkadaşıdır. O kesinlikle bizim uygarlığımıza ait değildir. Modern kıyafetlerin içinde yarı yarıya gizlenmiş olmasına rağmen, görünüşü, geleneksel ikonografide tasvir edildiği şekliyle, şaşmaz bir Neandertal adamın görünümüdür. Tıknaz, kaslı, hafif kavisli, alçak ve geriye doğru çekilmiş bir alın. Java konuşmaz , kendisini jestlerle ifade eder ve bir hayvanınkine benzer inlemeler yayar etrafa , öfkelendiğinde ise inlemeler gerçek kükremeye dönüşür. Gözlerinde çok keskin bir zeka parıltısı parlar , ama 20. yüzyıl insanından tamamen farklıdır. Java gizemli bir şekilde doğanın güçleriyle yoğun ve incelikli bir şekilde yaşıyor , çok zayıf bir zekayı algılayabiliyor. Bir ormanın ortasında ya da bir şehrin trafiğinde izi sürer , vahşi bir hayvanın bedenine girebilir ve gözlerinin gördüklerini görebilir. Java, Moğolistan'ın ulaşılmaz dağları arasına gizlenmiş memleketindeyken Şeffaf Gölgeler Kenti'ni terk etmeyi seçmiştir. Martin'in yardımıyla Amerikan vatandaşı olmuştur. '' (1999 )

'' Şimdi olsa ; belki onu gömleği açık ve siyah ceketli daha genç bir kahraman yapardım ve Java’nın yerine Groucho adında bir asistan koyardım .'' ( 1996 )

‘’ Java ve Angie ile her zaman mükemmel bir ilişkim oldu ‘’ ( 1999 )

'' Java iyidir, ayrıca konuşmaması ve homurdanmaması da etrafındaki insanların onu nasıl yorumladığına bağlı olarak değişir. Kendisi Martin'in muadilidir. Mystère bilimdir, Java ise doğanın gücüdür. Martin'le birlikte insanların hoşuna gidecek, pek çok hikayede yer alan bir karakter yaratmaya çalıştım , çünkü pek çok harika olmayan hikaye de var ! '' ( 2023 )

'' Bence Java , serinin en güzel karakteri , hiç bir zaman büyük değişikliğe uğramadı , başından beri hep olduğu gibidir. '' ( 2023 )

Yukarıda çeşitli kaynaklardan alıntıladığım sözlerin zaten büyük kısmı biliniyor ama , beni en çok etkileyen ; '' Mystère bilimdir, Java ise doğanın gücüdür.'' sözü oldu.

Umarım , Martin konusunda küçük de olsa , çorbada tuzum bulunmuştur ! Java'nın özelliklerini , çıkış maceralarını anlattığınız önemli yazınız için , emeklerinize teşekkür ediyorum Sn. @levon .

Son düzenleme:

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
86
1,083
Daha önceki mesajımda sizlerin yazdıklarınızı ilgi ile izlediğimi belirtmiştim. Konu Martin Mystere ve de üstelik Java olunca , ben de birşeyler yazayım dedim.
Alfredo Castelli , çizgi roman dünyasından çok sevdiğim bir sanat adamı. Çok küçük yaşlarda çizim dünyasına atılan , hatta bir ara kendisi de mizahi çizgi karakter yaratan , İtalya'da genç yaşlarında fanzin çıkarma başarısını gösteren , çizgi roman sanatı için önemli bir kişi.
Konu Java olunca , Alfredo Castelli'nin çeşitli tarihlerdeki söyleşilerinden hareketle , bizzat onun söylediklerine dayanarak , onun söyledikleriyle bir Java panoraması çizmek istedim.

Castelli çeşitli tarihlerde , Java için şunları söylemiş :

'' Java , her keşfini ve her macerasını paylaştığı Martin Mystère'in ayrılmaz yardımcısı ve arkadaşıdır. O kesinlikle bizim uygarlığımıza ait değildir. Modern kıyafetlerin içinde yarı yarıya gizlenmiş olmasına rağmen, görünüşü, geleneksel ikonografide tasvir edildiği şekliyle, şaşmaz bir Neandertal adamın görünümüdür. Tıknaz, kaslı, hafif kavisli, alçak ve geriye doğru çekilmiş bir alın. Java konuşmaz , kendisini jestlerle ifade eder ve bir hayvanınkine benzer inlemeler yayar etrafa , öfkelendiğinde ise inlemeler gerçek kükremeye dönüşür. Gözlerinde çok keskin bir zeka parıltısı parlar , ama 20. yüzyıl insanından tamamen farklıdır. Java gizemli bir şekilde doğanın güçleriyle yoğun ve incelikli bir şekilde yaşıyor , çok zayıf bir zekayı algılayabiliyor. Bir ormanın ortasında ya da bir şehrin trafiğinde izi sürer , vahşi bir hayvanın bedenine girebilir ve gözlerinin gördüklerini görebilir. Java, Moğolistan'ın ulaşılmaz dağları arasına gizlenmiş memleketindeyken Şeffaf Gölgeler Kenti'ni terk etmeyi seçmiştir. Martin'in yardımıyla Amerikan vatandaşı olmuştur. '' (1999 )

'' Şimdi olsa ; belki onu gömleği açık ve siyah ceketli daha genç bir kahraman yapardım ve Java’nın yerine Groucho adında bir asistan koyardım .'' ( 1996 )

‘’ Java ve Angie ile her zaman mükemmel bir ilişkim oldu ‘’ ( 1999 )

'' Java iyidir, ayrıca konuşmaması ve homurdanmaması da etrafındaki insanların onu nasıl yorumladığına bağlı olarak değişir. Kendisi Martin'in muadilidir. Mystère bilimdir, Java ise doğanın gücüdür. Martin'le birlikte insanların hoşuna gidecek, pek çok hikayede yer alan bir karakter yaratmaya çalıştım , çünkü pek çok harika olmayan hikaye de var ! '' ( 2023 )

'' Bence Java , serinin en güzel karakteri , hiç bir zaman büyük değişikliğe uğramadı , başından beri hep olduğu gibidir. '' ( 2023 )

Yukarıda çeşitli kaynaklardan alıntıladığım sözlerin zaten büyük kısmı biliniyor ama , beni en çok etkileyen ; '' Mystère bilimdir, Java ise doğanın gücüdür.'' sözü oldu.

Umarım , Martin konusunda küçük de olsa , çorbada tuzum bulunmuştur ! Java'nın özelliklerini , çıkış maceralarını anlattığınız önemli yazınız için , emeklerinize teşekkür ediyorum Sn. @levon .
Sayın eankara. şahanesiniz. eğer vaktiniz uygunsa CizgiRomantik'e yardım edermisiniz.. çok sevinirim.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,065
6,277
İçten mesajınız beni onurlandırdı Sn. @levon , teşekkürlerimi belirtmek isterim. Çizgi Diyarı dostlarıma elimden geldiğince yardım etmek isterim , tabii ki siz de dahilsiniz. Zira , ben bu ortamı bir aile yapısı olarak görüyorum. Diyarımızdaki çoğu dostta bulunduğunu tahmin ettiğim gibi benim de , fena sayılmayan bir arşivim var. Ama , daha önemlisi Martin maceraları dahil , farklı çizgi romanların '' mutfak bölümü '' ne ilişkin merakım ( yazarlar , çizerler , çizgi romanların hazırlık aşamaları ) dolayısıyla , bu konuda da kaynaklar topluyorum , uzun süredir.

İlginçtir , yıllar önce ilk Martin Mystere macerasını okuduktan sonra , bu maceralara merakım ; sadece konu ya da konuda işlenen '' gizem '' nesneleri ile ilgili değil , örneğin çizer Alessandrini'nin Martin karakterini nasıl ortaya çıkardığı , hangi görsel kaynaklardan yararlandığı , Castelli'nin kendisine nasıl bir talimat verdiği gibi , bir sürü detay sorunun kafamda dolanmasıyla başladı. Sonra bu sorular , diğer çizerlere ve , aslında en başta olması gerekirken , en son olarak Alfredo Castelli 'ye uzandı !!! Bu merakım sonucu edindiğim bilgiler beni , tahmin edeceğiniz gibi yeni sorulara yönlendirdi. (Söz gelimi , bugünkü mesajım fazla uzamasın düşüncesiyle , bir de çizerler gözünden Java'ya artık değinemedim !!) Ama , aslında sizlerin de değindiğiniz gibi karşımızdaki Martin maceraları , bence tıpkı diğer fumettiler gibi büyük bir '' sanat eseri '' !! Zaman zaman yurt dışında açılan Castelli sergileri zaten bunun kanıtı . Ayrıca , Castelli'nin birikimli sanat kişiliği bir başka konu , ben bir kaç yıldır , zaman buldukça Castelli özelinde notlar alıyorum. Zira bildiğiniz gibi , Castelli'nin sanat dünyası sadece Martin maceraları ile sınırlı değil , Tex ve Mister No gibi farklı maceralar da Castelli'nin eser verdiği konular. ( Önceki bir mesajımda yazmıştım , İtalya'da en beğenilen Mister No maceraları anketinde , 1 numara olarak Castelli macerası seçilmesi tesadüf değil. )

Özetle , yayınlamayı düşündüğünüz konulara ait , daha önce konu başlığını bana aktarma imkanınız olursa , elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktan mutluluk duyarım. Daha önce belirttiğim gibi , uzun soluklu olmasını arzuladığım çalışmalarınızda başarı dileklerimle

levon

Yeni Üye
18 Şub 2022
86
1,083
İçten mesajınız beni onurlandırdı Sn. @levon , teşekkürlerimi belirtmek isterim. Çizgi Diyarı dostlarıma elimden geldiğince yardım etmek isterim , tabii ki siz de dahilsiniz. Zira , ben bu ortamı bir aile yapısı olarak görüyorum. Diyarımızdaki çoğu dostta bulunduğunu tahmin ettiğim gibi benim de , fena sayılmayan bir arşivim var. Ama , daha önemlisi Martin maceraları dahil , farklı çizgi romanların '' mutfak bölümü '' ne ilişkin merakım ( yazarlar , çizerler , çizgi romanların hazırlık aşamaları ) dolayısıyla , bu konuda da kaynaklar topluyorum , uzun süredir.

İlginçtir , yıllar önce ilk Martin Mystere macerasını okuduktan sonra , bu maceralara merakım ; sadece konu ya da konuda işlenen '' gizem '' nesneleri ile ilgili değil , örneğin çizer Alessandrini'nin Martin karakterini nasıl ortaya çıkardığı , hangi görsel kaynaklardan yararlandığı , Castelli'nin kendisine nasıl bir talimat verdiği gibi , bir sürü detay sorunun kafamda dolanmasıyla başladı. Sonra bu sorular , diğer çizerlere ve , aslında en başta olması gerekirken , en son olarak Alfredo Castelli 'ye uzandı !!! Bu merakım sonucu edindiğim bilgiler beni , tahmin edeceğiniz gibi yeni sorulara yönlendirdi. (Söz gelimi , bugünkü mesajım fazla uzamasın düşüncesiyle , bir de çizerler gözünden Java'ya artık değinemedim !!) Ama , aslında sizlerin de değindiğiniz gibi karşımızdaki Martin maceraları , bence tıpkı diğer fumettiler gibi büyük bir '' sanat eseri '' !! Zaman zaman yurt dışında açılan Castelli sergileri zaten bunun kanıtı . Ayrıca , Castelli'nin birikimli sanat kişiliği bir başka konu , ben bir kaç yıldır , zaman buldukça Castelli özelinde notlar alıyorum. Zira bildiğiniz gibi , Castelli'nin sanat dünyası sadece Martin maceraları ile sınırlı değil , Tex ve Mister No gibi farklı maceralar da Castelli'nin eser verdiği konular. ( Önceki bir mesajımda yazmıştım , İtalya'da en beğenilen Mister No maceraları anketinde , 1 numara olarak Castelli macerası seçilmesi tesadüf değil. )

Özetle , yayınlamayı düşündüğünüz konulara ait , daha önce konu başlığını bana aktarma imkanınız olursa , elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktan mutluluk duyarım. Daha önce belirttiğim gibi , uzun soluklu olmasını arzuladığım çalışmalarınızda başarı dileklerimle
Sevgili eankara. mail adresim imgelevent59@gmail.com
Buradan bana mesaj gönderirmisiniz
teşekkürler

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
254
1,634
Sayın @levon çok güzel bir inceleme. Emekleriniz için sonsuz teşekkürler.
Sayın @eankara'nın katkısı da harika. Java'nın çizerler yönünden incelemesini de bizimle paylaşır belki.
Castelli'nin Java'ya dair dedikleri muhteşem:
'' Bence Java , serinin en güzel karakteri , hiç bir zaman büyük değişikliğe uğramadı , başından beri hep olduğu gibidir. ''

'' Mystère bilimdir, Java ise doğanın gücüdür.''

Mystere bilim olduğu için yeni keşiflerle gelişerek değişir. Java harika doğanın kendisi olduğu için değişmez ama onun kanunlarını keşfedenleri değiştirir.

Mu deyince Sayın @levon'un paylaştığı gibi akla hemen James Churchward gelir. Churchward'ın Mu'yu keşif serüvenleri Indiana Jones'u aşar heyecandadır. Churchward'ın Mu kitaplarını okurken, Martin Mystere maceraları yaşıyor gibi hissedersiniz. Hele bir de Churchward'ın yaptığı tespitlerin iz düşümlerini çevrenizde keşfettikçe coşkunuz katlanır. Mu'ya dair semboller içeren kilim desenlerinin aynısını, evdeki kilimde gördüğüm anki şaşkın sevincimi dün gibi hatırlıyorum. Uygurlar'ın sahip olduğu üst medeniyete dair keşifleri Atatürk'ün de çok ilgisini çekmiş, Churchward'ın tüm kitaplarını çevirtip, kendisini de Türkiye'ye davet etmiştir. Ancak ilerleyen yaşı ve o zamanki ulaşım koşulları nedeniyle Churchward ülkemize gelememiş. Ancak her bakımdan deha olan Atamız, Tahsin Mayatepek'i (soy adını da burdan alır) Mu araştırmaları için Meksika'ya göndermiştir. Tahsin Mayatepek'in Güneş Dil Teorisi'ne dair yazışmaları enfestir.
Etrüsklerin, Sümerlerin Türk köklerini tespit eden incelemeler ve nicesi,Türk devleti İskitler'in (Sakalar) ilk kadın hükümdarı Tomris Katun'un heykelinin Almanya Dresden'de dikili olması, Amerikan yerlilerinin dillerinde Türkçe ile ortak 100 kelimenin olması, Büyük Kanyon'daki HavaSu şelaleri, Odin'in izini Azerbaycan'da bulan Thor Heyerdahl'ın keşifleri ve nicesi, tarihimizi "batı"nın empoze ettiği şekilde değil, fikri ve irfanı hür bilim insanlarının öncülüğünde araştırmamızın gerekliliğini gösteriyor.
Churchward'ın dinlerdeki ortak "yaratılış" efsaneleri ve nice sembollere, nesilden nesile aktarılarak gelenekselleşen adet ve göreneklere dair keşifleri, dünya medeniyeti hakkında da zihinde ışıklar yakıyor.
Çok değerli Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın dinlerin Sümer'deki kökenine dair kitapları, Prof. Dr. Gönül Tekin'in 2009'da 4 saate yakın süren Teke Tek programında anlattıkları; tüm bunların Jung'un kollektif bilinçdışı ile etkileşimi, sicim teorisi ve holografik evren teorisi ; Martin Mystere'nin Java ile çözeceği gizemler... Leonard Susskind de seve seve yardımcı olur.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,065
6,277
Teşekkürler güzel mesajınız için Sn. @İnanna Salome , '' Java '' konusunda çizer görüşlerine biraz da olsa yer vereyim. '' Biraz '' dememin , nedeni için , sizin de hak vereceğinizi tahmin ederek şunu söylemek isterim . Bildiğiniz gibi '' Martin Dünyası '' bir derya ve de tahmin ettiğim bir şey var ; Martin Maceralarını seven siz ve sizin gibi diyarımızda bulunan dostlarımızın , tıpkı benim gibi konuyla ilgili merak ettikleri özellikler sınırsız ! Endüstri Mühendisliği eğitiminde , '' iktisat bilimi '' konusunda , hocamızın '' iktisat bilimi '' tanımını çok beğenmiştik ;
'' Sınırsız ihtiyaçları , sınırlı kaynaklardan karşılama '' !! . Bu mesajımda da , '' iktisat ''lı yazımı , umarım anlayışla karşılarsınız !!

Castelli'nin , Martin ve Java konusundaki mesajınızda yer verdiğiniz sözünü ben de çok beğenmiştim.
'' Mystère bilimdir, Java ise doğanın gücüdür.''

Java ( ve devamında ipucu niteliğinde Martin'i de biraz dahil edelim ) hakkında çizer görüşlerine bakalım. Sizin için 5 önemli çizer seçtim ( Tabii en son olarak efsanemiz Alessandrini yer alacak !! )
Göreceğimiz gibi , hepsi '' orkestra şefi '' niteliğindeki Alfredo Castelli'ye derin saygı gösteriyor . Doğal olarak , grafik yapıda da Castelli'nin sözü geçiyor , yani çizim tarzında hakim kişi Alessandrini ! Maceralardan görüldüğü kadarıyla birkaç örnek hariç, Castelli'de '' Alessandriyen '' tarzından memnun. Ama , gerek öykünün uyarlamasında , gerekse de karakter çizimlerinde '' ufak '' nüanslar yok değil .

Paolo Morales :
'' Java'ya karşı özel bir sevgim olduğu varsayımından yola çıkarak, benim için "yan karakterler" dediğiniz şeyler bir hikaye yazmak için tek gerçek teşviktir, çünkü beni gerçekten ilgilendiren tek şey karakterler arasındaki ilişkileri anlatmaktır: olay örgüsü (ya da gizem) benim için sadece bir bahane, onları zahmetsizce desteklemek için güzel ve sağlam olması gerekse bile. Bu nedenle bazı hikayelerde onları hantal figüran rolüne havale etmek yerine Diana ve Java'yı elemeyi tercih ederek MM ile kitabın "konuk yıldızı" arasındaki ilişkiye odaklandım.Diana ve Java'yı yalnızca olay örgüsünün merkezinde olduklarında kullanmaya çalışıyorum '' Morales'in seri karakterlerine göre farklı bir davranışı gözüküyor. Java dahil sevdiği karakterlere , olay örgüsü dahilinde yer vermesi gerekse bile , diyaloglarda bulunmuyorlarsa , onlara sevgisi gereği hiç yer vermemek !!!

Rodolfo Torti :
'' Serinin yaratılışı tamamen gizem amacından kaynaklanmış olsa bile, stratejik seçimlerin tümü Alfredo'ya aittir: Yazarların fikrini farklı yönden destekleyici "sapiens" ya da diğer karakterlerin seçimi ya da değişiklik talebinde olduğu gibi .''
Torti ' de , bilindiği gibi Martin serisinin sevilen çizerlerinden. Ama , yalnız senaryo açısından değil , çizimlerde de Castelli hükümranlığı Torti'nin anlattıklarından açıkça anlaşılmakta. Bu da doğal . Çünkü hatırlayacak olursanız , Majorana Olayı macerasında , Rinaldi'nin çizimlerini beğenmeyen Castelli , macerayı askıya almış , yıllar sonra çizimlerin büyük kısmını başka çizere ( Filippucci ) değiştirmişti. Nedeni , Rinaldi'nin çizimlerini '' fazla karikatürize '' bulmuş olmasıydı !!

Franco Devescovi ;
'' Yıllar geçtikçe , maceralarda bazı küçük değişikliklerin olması mantıklıdır. Daha sonra Bonelli ile çalışmam sırasında büyük bir değişiklik oldu, çünkü başlangıçtaki Martin Mystère'im oldukça "Alessandriyen" tarzında idi ve sonra zamanla, bu damgadan kurtulmayı başardım. Başka biri tarafından yazılan ya da uygunsuz bir zamanda eklenen küçük sahneler mide bulandırıcı görünebilir, ama Castelli tarafından yazılmışsa mükemmeldir. Maceralarda, orasını burasını yakın çekimle kolayca çözebileceğiniz güzel diyaloglar, daha da rahatlatıcı oluyor.''
Devescovi zaman içinde , Castelli'nin izni dahilinde ufak nüanslar uyguladığını söylüyor. Ama , Giancarlo Alessandrini etkisi , '' tamam artık ondan farklı çiziyorum '' anlamında bir şeyler söylese bile , Alessandrini etkisini bence çok açık belirtmiş !!!

Lucio Filippucci :
'' Her tasarımcının aklında karakterin kişiliğine dair bir stereotip veya vizyon vardır, ancak grafiksel olarak bunu ben icat etmedim, bu nedenle Alessandrini modelini titizlikle takip ettim . Aslında kişiselleştirmenin tam tersini yaptım, yüzü derinlemesine inceledim, onu "fiziksel" bir şekilde parçalara ayırdım ve modelin kurallarına saygı gösterdim. '' İşte , size hem Martin , hem Java , hem de diğer karakter çizimleri hakkında Filippucci'nin görüşleri. Özellikle renkli maceraların ya da '' Docteur Mystere '' maceralarının sevilen çizeri , aslında diyor ki ; '' ben Alessandrini'nin çizimini mikron mikron ayırarak , en ufak detayına kadar inceledim , sonra çizimlerimi yaptım ! '' Talep gören dizinin , efsane çizeri Alessandrini hakkında ne söylense yetersiz kalacak !

Ve Giancarlo Alessandrini :
'' Başlangıçta, Alfredo Castelli'nin bana telefonda verdiği talimatları takip ettim: "Sarışın, yakışıklı, atletik fiziğe sahip bir Amerikalı adam yap" dedi ve özellikle herhangibir kişiden ilham almamı istemedi. Bu beni memnun etti , çünkü karakterlerime tanınmış kişilerin yüzlerini vermekten hoşlanmıyorum (fotoğraf romanları yapıyormuşum gibi bir izlenimim var!), bu nedenle Martin Mystere'i bir reklam broşüründe görüldüğü gibi ( Inovafumetto reklamı ) çizdim ; bu benim tek taslağımdı, hemen beğendiler ve editörler tarafından onaylandı, bu haliyle hiçbir şey çıkarmama veya eklememe gerek kalmadı. Bu aynı zamanda serideki diğer karakterler için de geçerliydi ; Java, Orloff ve Diana için.
Bu durum , belirli bir fotografik görüntüden veya sinematografik sekanstan ilham aldığımda bile bazen gereklidir. Çünkü Martin Mystère'in senaryolarındaki yerlerin hassasiyetle temsil edilmesi gerekir . Her zaman onu kendi tarzımla temsil etmenin doğru yolunu bulmaya çalışırım. Çizmek eğlenceli ama bir o kadar da streslidir. Örneğin, bir macera için elimde Escher'in orijinal çizimlerinin kopyaları vardı ve onları utanmadan takip ediyordum (diğer yandan Escher ile ilgili hiçbir şey icat edemezsiniz) Ama zor olan, bunlardan hareketle bir sonraki karikatürü çizmek zorunda kalmaktı. '' ( Aklıma , geçenlerde Sn. @ihtiyardost tarafından paylaşılan , 2010 Almanak sayısı '' Zamanı Olmayan Ada '' macerası geldi. Hatırlayacak olursanız, o maceranın iç sayfaları değil ama, Escher uyarlaması kapak Alessandrini tarafından çizilmişti. )

Ben Alessandrini'nin sözlerini çok önemli buldum. Çünkü , sanatçı sanatını gerçekleştirirken fotoğraftan yola çıksa bile , mutlaka kendi tarzını verebilmeli. Tabii , bu kolay değil , ama sanatçı olmak da netice de yetenek işi değil mi ?

( İgilenmek isterseniz , Eric Liberge hakkında diyarımıza yazdığım dünkü yazı , konunun bir başka yanını gösteriyor. Bir eserin oluşmasında , edebiyat dahil, farklı sanatçı ve ekollerden yararlanma durumu. )

İlginize teşekkür ediyorum Sn. @İnanna Salome . Martin'i ve daha da önemlisi sanatı seven tüm dostlara bu teşekkürüm aynı zamanda .

Son düzenleme:

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
254
1,634
Arşivlik harika bir inceleme ve bilgilendirme olmuş. Sayın @eankara sonsuz teşekkürler.
Yazarın dünyasında yarattığı karakteri çizimle, hem o dünyanın unsuru yapıp hem de kendi özgün yaratımın yapmak, sonrasında da bu özgün karakterin her yeni çizerle yeniden hayat bulurken, o ilk baştaki özgünlüğünü bozmadan kendi imzanı atmak.
Her çizerin Martin çizim macerası Mystere'ye ayrı bir tat katmış.

Martin Mystere maceralarını okurken, çizerlerine de özel dikkat edip, Martin-Alfredo-Allessandrini shirazının farklı kupajlarını tatma zevkini zirvede yaşayacağız.

Paolo Morales'in "karakter sanatçılarına" , hikayenin asıl teşvik edicisi "yan" karakterlere özel sevgisi muhteşem.
Onları figüran olarak çizmeyip, konuk yıldız olduklarında çizmesi de çok anlamlı. Feci varoluşsal, felsefi buldum. Bu güzel bilgi için de özel teşekkürler.