Lilith 03

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,991
106,571

İyi Okumalar...

file

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,456
8,502
İzmir
Dün Cilt 2'yi indirmiştim.
Sayfalarına bile bakamadan bugün no 3 gelmiş.
Süpersin, Altan abi.
Ellerine sağlık.
İnşallah bir de Brendon serisine el atarsın.
Bende 1001 Roman'ın bastığı ilk 6 cilt var.
Çizgi Düşler Yayınevine ait seriyi henüz almadım.
Zaten onlar da yarım bıraktı seriyi.
İnşallah Lal falan devam eder diye umuyorum.
İtalya'da topu topu 100 sayı çıktı zaten. İlk 18 macerasını 1001 Roman basmıştı.
Sayı 19'dan sonrasını da Çizgi Düşler bastı.
Ama kaç cilt çıkardılar bilmiyorum.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,046
6,097
Bazen , çok sevilen ama ömrü fazla olmayan çizgi roman serileri için '' acaba neden bu serinin yayın hayatı kısa sürdü ?? '' sorusu takılır zihnime. Eğer çizeri ya da yazarı yaşama veda etmişse , telif hakları sorunu da söz konusuysa , bu soruya cevap vermek kolaylaşır. ( Ne yazık ki , bu durumun örneklerini ülkemizde de bol bol görmekteyiz. Keşke , Tarkan , Karaoğlan gibi çizgi romanlarımız , batıda örneklerini gördüğümüz gibi yayın hayatlarına , sanatçılarından sonra da devam edebilselerdi. Bu açıdan Red Kit yada Asterix başta olmak üzere kıskanılacak , öyle çok kahraman var ki !! ) Ancak , konumuz Lilith'e gelecek olursak , sanatçısı Luca Enoch'un çeşitli röportajlarından da görülebileceği üzere , anlaşmanın ''mini seri '' olduğu ve de '' farklı projeler'' i değerlendirme nedeniyle , bu serinin sonlandığını öğrenince , serinin hayranları '' acaba perde arkasında başka bir neden var mı ? '' sorusunu sormuştur belki de , aynen benim gibi ! ( Tabii , burada belirttiğim Lilith , DC ya da Marvel karakteri olan Lilith ile karıştırılmamalı . Bonelli karakterinden bahsediyorum. ) 2008 - 2017 arası 9 yıla sığan 18 macera , gerçekten de çizgi romanseverlerin ilgisini çekmeyecek gibi değil. Öncelikle belirtmek gerekir ki , bilimkurgu ya da fantastik eserlerin neredeyse geneline yakınında işlenen '' geçmiş tarihlerdeki olaylar , sonradan herhangibir dış etkiyle ( örneğin zamanda yolculukla gibi ) değiştiril(e)mez ! '' diskuru , bu seride '' Lilith aracılığıyla '' kabul ettiğimiz tarihsel olayların aslına nasıl oluştuğu sorusunun cevabı haline gelmiş !! Yani , bir bakıma Martin Mystere maceralarındaki , roman boyunca işlenip , finalde tuz buz olan ve haberimiz olmayan '' gerçeklik '' , bu kez kadın kahraman aracılığyla fantastik unsurlarla , kabul ettiğimiz tarihi yapıyı inşa etmede kullanılıyor. Üstelik tarihin farklı dönemleri hakkında bilgi dağarcığımızı genişleterek !! Herşeyden önce , bu seriyi bizlerle buluşturan @altan ve @uzung dostlara teşekkür borçluyum.