Irredeemable ve Kötü Superman Konsepti

BonesS

Yeni Üye
26 Eki 2023
6
13
"Kötü Superman" konsepti veya "Önceden süper kahraman olup sonradan kötü adam olan" konseptleri benim çok hoşuma giden konseptler. Bunu en çok The Boys ve Invincible ile gördük. Fakat The Boys çizgi romanı (bence) başarısız bir seriydi. (Dizisi ne kadar güzel olsa da.) Invincible ise başarılı bir seriydi fakat Omni Man karakteri bir çeşit başka gezegenden gelen bir istilacı ajandı. Daha sonralarında bu konsept farklı gezegenlerdeki süper güçlülerin savaşına ve bir direniş-imparatorluk savaşına dönüşüyor.

Parmak basmak istediğim nokta ise Irredeemable serisinin bu iki seri kadar adının duyulmamış olması. Irredeemable serisi başarılı olmakla birlikte bize orjinal bir süper kahraman grubu ve alışılmışın dışında bir "kötüye dönüşen Superman" örneği sunuyor. Plutonian karakterinin kötüye dönüşümü, bu süreçleri çok iyi anlatılmış. Ayrıca Paradigma grubunda ki süper kahramanlar da birbirinden ayrı güzel özelliklere, orjinalliklere sahipler. Bu konuyu açma sebebim ise Irredeemable serisinin bu kadar iyi ve kaliteli olmasına rağmen ve benim gibi bu türü sevenler için en iyi serilerden biri olmasına rağmen adının duyulmaması. Netflix bu seri için bir animasyon dizisi hazırlamaktaydı fakat iptal edilmişti. Umarım yakın bir zamanda Irredeemable serisi beklediği değeri görür.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,177
6,957
İyi "pazarlanamadığı" içindir. Bazen de zamana bakar bu işler, ilk çıktığında ne yapılırsa yapılsın yeterli ilgiyi bir türlü göremez, aradan belli bir zaman geçer ve birden bire müthiş bir ilgiye maruz kalır. Kimi durumda bu durumu "tetikleyen" ilgili veya ilgisiz etmenler sözkonusu olabilir. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi, konsept çok ilginç. Eminim en kısa zamanda hak ettiği ilgiyi görecektir. Bu ilginç konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim.

BonesS

Yeni Üye
26 Eki 2023
6
13
İyi "pazarlanamadığı" içindir. Bazen de zamana bakar bu işler, ilk çıktığında ne yapılırsa yapılsın yeterli ilgiyi bir türlü göremez, aradan belli bir zaman geçer ve birden bire müthiş bir ilgiye maruz kalır. Kimi durumda bu durumu "tetikleyen" ilgili veya ilgisiz etmenler sözkonusu olabilir. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi, konsept çok ilginç. Eminim en kısa zamanda hak ettiği ilgiyi görecektir. Bu ilginç konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim.
Kesinlikle. Birçok seride sonradan patlama yaşayıp gelişmişti. Umarım bu seri de aynı patlamayı yaşar. Ben de pazarlama konusunda çok fazla sıkıntıları olduğunu düşünüyorum.

filexi

Yeni Üye
6 Eyl 2022
1
1
bende seriyi geçenlerde burada birine mail atarak arşivi istediğim oda bana gönderdi . daha başlamadım ama okumak için sabırsızlanıyorum . peki incorruptible serisi elinde olan varmıdır . buda yan hikaye gibi bişeymiş sanırsam , okumuşken tam anlamıyla okumak istiyorum seriyi . bu arada gerçekten bu serilerin türkçe çevirileri neden yok ? mesela irredeemable çevirisini zar zor buldum . the boys çevirisi senelerdir başlanıp 25-30'a kadar gelip duruyo . invincible desek onun hiç çevirisi yok. bunlar gerçekten okuyup bitirmek istediğim seriler ancak maalesef ki türkçe kaynak anlamında çizgi roman severler olarak çok mağduruz

BonesS

Yeni Üye
26 Eki 2023
6
13
bende seriyi geçenlerde burada birine mail atarak arşivi istediğim oda bana gönderdi . daha başlamadım ama okumak için sabırsızlanıyorum . peki incorruptible serisi elinde olan varmıdır . buda yan hikaye gibi bişeymiş sanırsam , okumuşken tam anlamıyla okumak istiyorum seriyi . bu arada gerçekten bu serilerin türkçe çevirileri neden yok ? mesela irredeemable çevirisini zar zor buldum . the boys çevirisi senelerdir başlanıp 25-30'a kadar gelip duruyo . invincible desek onun hiç çevirisi yok. bunlar gerçekten okuyup bitirmek istediğim seriler ancak maalesef ki türkçe kaynak anlamında çizgi roman severler olarak çok mağduruz
incorruptible serisinin maalesef türkçe çevirisi yok. İngilizcesini kolaylıkla bulabilirsin. Irredeemable çizgi romanının felik koleksiyon tarafından çevrilip çıkartılan bir versiyonu mevcut fakat sınırlı ve pahalı. Mağdur olduğumuz konusuna ben de katılıyorum. Dediğim gibi sadece Irredeemable değil birçok çizgi romanın çevirisi ya yarıda bırakılıyor ya da hiç olmuyor.