Game of Thrones 3. Sezonun Ardından

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,655
İzmir
George R.R. Martin'in devasa fantastik eseri Taht Oyunları'nın aynı anda hep çizgi romanı hemde ile takipteyim. Eminim benim kadar zevkle ve merakla takip eden başka hayranları da vardır.

Serinin en güzel yanlarından birisi bir baş karakter yok, olay bir kişi çizgisinde geçmiyor, bir kişinin ağzından takip edilmiyor ve sürpriz sonlar ile kime ne olacağını tahmin edemiyoruz. Birçok karakter var ve bütün karakterlerin öykülerini ayrı ayrı takip ediyoruz. İlk sezonda Eddard Stark'ın kellesinin gitmesi bir çok kişi için çok şaşırtıcı olmuştu. Böylece her an herhangi bir karakterin başına bir şey gelebilir olduğunu görmüş olduk. Ve biten üçüncü sezonda da bizi şaşırtan çok şey seyrettik veya okuduk. (Kitabını önden okuyanlar şanslı tabi.)

Haneler hakkında çok güzel soy ağıçları hazırlamışlar. (resimler yüksek boyuttadır.)
game-of-thrones-family-tree.png

Geekation_Infographic_GamesOfThronesKingsAndTheirCourts.jpg

Geekation_Infographic_GamesOfThronesLineageCHartFamilyTree.jpg

Ve üçüncü sezonun ardından kalan sağlar bizimdir tablosu:
game_of_thrones_tree_by_itching2design-d64t2i1.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,893
İstanbul
İlk resim biz elektrikçilerin "Tek hat şeması" gibi olmuş. Baksanıza trafo sembolü bile var ama bu resimde evliliğin (marriage) sembolü olmuş. :)

İlk iki cildi edindim. Galiba zaten şu ana kadar iki cilt çıktı. Bir de bunları okuyabilecek zamanı bulabilsek tamamdır.

12 Şub 2010
15,006
544,031
İlk cildi okudum, ikinci cilt iki haftadır okunmayı bekliyor.

Diziyi denk geldiğince izliyorum. Kitabı da diziyi düzenli ve en baştan izlemediğim için anlayayım diye ayağıma gelen fırsat için teşekkür ederek aldım.

Dizi, senaryo, mekan, kostüm, oyunculuk olağanüstü ve dünya çapında ilgi görmekte haklı.

CNBC-e de vakit buldukça izlemeye devam, kitabı mutlaka almaya devam

homeric

Çeviri & Balonlama
19 Eyl 2009
338
3,204
Kütahya
Martin'in bence fantastik türde eser veren yazarlar içinde farklı yönü hiçbir karaktere acımıyor. Bir bakıyorsunuz başkahraman dediğiniz karakter ölmüş.(Sadece diziyi seyredenler üçüncü sezonun finalinde ne demek istediğimi tam olarak anlamıştır).
Bir de şunu söylememem lazım dizisini seyrediyorum, çizgi romanını da okudum. Ama romanı okumazsanız çok şey kaybedersiniz.Bu türü sevenler için okumalarını tavsiye ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,066
76,101
hiçbiryerde :)
diziyi izlemedim çr.ını aldım okumadım.
Yazmasa mıydım o zaman buraya,
başka bir konuyla bağlayacaktım şimdi:
Yürüyen ölüler kitabının ilk cildinde olanlar
dizinin üç bölümünde anlatılabilmişti.
Kitap genellikle daha makbuldur derim:)

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,655
İzmir
diziyi izlemedim çr.ını aldım okumadım.
Yazmasa mıydım o zaman buraya,
başka bir konuyla bağlayacaktım şimdi:
Yürüyen ölüler kitabının ilk cildinde olanlar
dizinin üç bölümünde anlatılabilmişti.
Kitap genellikle daha makbuldur derim:)

GOT çizgi romanının (Akılçelen Kitaplar) 2. cildi dizinin birinci sezonunun ancak yarısına denk geliyor.
İkinci cildin bitimi, sezon 01 bölüm 05'in sonu. Bu hesaba göre birinci sezonun 4 kitap olacağını düşünüyorum. Uzun bir maraton olacak...

Unutmadan ilave edeyim: Çok şey kaçırıyorsun :D

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,066
76,101
hiçbiryerde :)
Eyvallah,o zaman dizi çok önde deriz,
saygımızı sunarız.Bu ara yürüyen ölüleri
izledim biraz,GOT(TV dizisi) daha iyidir diye düşünüyorum yorumlarınıza bakarak...

Susanoomon

Yeni Üye
22 Ağu 2013
9
6
sadece dizisiyle kalınmamalı kitabıda okunmalıdır bana göre çok iyi bir anlatım şekli var martinin ve her bölümün sonunda okuyucu ya şaşırtıyor yada ters köşeye yatırıyor

kersel

Yeni Üye
24 Eki 2009
90
41
roman serisini yada çizgiromanlarını okumadım ama dizinin tüm bölümlerini izledim ilgiyi hakeden bi yapım ki yabancı diziler arasında ülkemizde de oldukça popüler ....

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,701
istanbul
pilot bölümünün ( ya da ilk bölüm diyelim ) yayınlanmasının ardından ( 4,000,000 kişinin seyrettiği hesaplanmıştı) 2. sezon onayını alan tek dizidir kendileri.
ilk bölümün ikinci gösterimi de 2,500,000 kişi tarafından seyredilmiş.