Feynman

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
360
8,009
Bu hafta sonu size bilim dolu ve üstelik film gibi bir hayatı sunduğum için çok mutluyum
Hem parçacık dünyasına inanılmaz katkılar sağlayacak müthiş bir fizikçi olacaksınız hem hayatı doya doya film gibi yaşayacaksınız hem de öğrencilerin derslerine girmek için birbirleri ile yarıştığı bir eğitmen olacaksınız
20. yy'ın en renkli karakterlerinden, kitaplığımdaki en güzel biyografilerden biri, soluksuz okuyacağınızdan, tekrar mutlaka okumalıyım diyeceğiniz müthiş bir kitap...

İyi Seyirler...

kb3blaznslokjlq7g.jpg

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,080
6,363
Tıpkı '' Turing '' paylaşımınız gibi '' Feynman '' da oldukça önemli bir paylaşım. Her alandaki önemli kişiliklerin biyografilerini severek okurum . Ancak , bilim alanındaki kişiliklerin biyografileri benim için sanki daha bir heyecan verici oluyor , özellikle şimdilerde '' kuantum '' söz konusuysa !! Çok teşekkürler @cagan73 . Feynman biyografisi konusunda çizgi roman hiç aklıma gelmezdi . Son zamanlardaki paylaşımlarınıza yeni bir '' altın halka '' daha eklenmiş oldu ! Sağ olun .

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
532
2,785
Harika bir paylaşım daha,
Çok ilgi duyduğum bir alan bu fizik konusu
beni çok etkileyen matematikçi bir ünlü hakkındaki "Akıl oyunları" "A Beautiful Mind" filmini hatırlattı

Kismetse onunla da ilgili bir çizgi romana rastlarız bu gidişle

A Beautiful Mind​

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,896
5,240
Sayın cagan73 ;

Atomaltı ( bence "Atomiçi" olmalı ) fizik konusu insanlığın bu dönemi için adeta moda olmuş bir konu. Her önüne gelen ( bunların içinde biliminsanları da var. ) deyim yerindeyse "Balıklama dalıyor". Herkesin dilinde ilgili ilgisiz yerde "KUANTUM" sözcüğü kullanılıyor. İnanın falcılıkta , yıldız falında bile kullanılıyor. Bu tutum elbette bilimden sapma getiriyor. Konu zaten insanın gözlemesi imkansız olduğu için dolaylı yoldan ( belirtilerden ) hareketle yapılıyor.
Yukarıdaki değindiğim noktalara zamanında Einstein , Heisenberg , Feyman , Bohr vb. de yaşadı. Kendi aralarında bir birleşip bir ayrıldılar bu konuda. Feynman bazen Einstein'in yanında yer aldı , bazen karşısında...

Einstein'in benzer sözcükleri ile "Konu çok yeni , sabırlı olmak aceleci yargılara varmamak gerek..." diyorum...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

Son düzenleme:

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
82
395
Harika bir paylaşım, teşekkürler.

Bir bilim okuru olarak Feynman'ı ayrı bir yere koymak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Feynman büyük bir fizik dahisi olmasının dışında en zor fizik konularını herkesin anlayabileceği şekilde anlatabilen gelmiş geçmiş en iyi öğreticilerden biridir. Hatta bu kitapta da var; "bir konuyu ortalama birinin anlayabileceği bir şekilde anlatamıyorsanız, o konuyu yeterince kavrayamamışsınızdır" der.

Fizikle arası iyi olmayanlar için "Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman" süper eğlenceli bir kitaptır. "Her Şeyin Anlamı" ise esasında bir konferans dizisinin kitaplaştırılmış hali olup fizikten daha çok Feynman'ın dünya görüşlerini içeren, bence fizikten daha çok bir felsefe kitabıdır.
Bu iki kitap da Alfa Yayınlarında var. Pdf'leri de bulunabilir.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,080
6,363
Sn. @cagan73 . Yukarıda '' altın halka '' olarak belirttiğim , Feynman paylaşımınız , son zamanlarda okuduğum en başarılı '' biyografik '' eserlerden oldu. Netten gördüğüm kadarıyla , aynı sanatçıların Hawking , Einstein gibi bilim adamları üzerine çalışmalarının da bulunduğunu gördüm. Bu sanatçıların dilimize çevrilmiş diğer eserleri varsa , paylaşırsanız sevinirim. Bilim kitapları arşivim siz ve sizin gibi dostlar sayesinde bir hayli zenginleşti . Güzel paylaşımlarınızla sonuçlanan emekleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
360
8,009
Sn. @cagan73 . Yukarıda '' altın halka '' olarak belirttiğim , Feynman paylaşımınız , son zamanlarda okuduğum en başarılı '' biyografik '' eserlerden oldu. Netten gördüğüm kadarıyla , aynı sanatçıların Hawking , Einstein gibi bilim adamları üzerine çalışmalarının da bulunduğunu gördüm. Bu sanatçıların dilimize çevrilmiş diğer eserleri varsa , paylaşırsanız sevinirim. Bilim kitapları arşivim siz ve sizin gibi dostlar sayesinde bir hayli zenginleşti . Güzel paylaşımlarınızla sonuçlanan emekleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.
Değerli ilginiz için çok teşekkür ederim. Kalp kalbe karşıymış. Akşama doğru çok sayıda bilimsel çizgi romanı "içim çok acıyarak" paylaşacağım (ne yazık ki hiçbiri Türkçe'ye çevrilmediği için) Altlarına da "Umarım birileri çevirir ve ülkenin bilim seviyesine önemli bir katkı sağlamış olur" diyeceğim.

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
206
1,299
Oppenheimer'ın gündemde olduğu şu günlerde Feynman biyografisi hem de bu kadar keyifli çizilmiş bir çalışma olarak okumak şahane oldu. Arşive atıp ileride yeniden okumalık bir eser.
Temel düzeyde Feynman'ın teorilerini okumanın yanısıra, tutku ve macera dolu hayatına ortak olma, katkı sağladığı bir çok farklı projelerde onunla birlikte ünlü bilim insanlarıyla tanışıp, yüzeysel değil derinlikli bir karakter çalışması okuma imkanını sunan @cagan73 üstada bu enfes paylaşım için teşekkürü borç bilirim.
Üstad devamını bekliyoruz.