GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,328
Bandırma
50689871268_6424b9883d_w.jpg

1979 yılında İsrail'in ev sahipliğinde Kudüs'de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Almanya'yı temsil eden müzik topluluğu sahneye çıktığında nefes kesici olmasa bile izleyiciler genel beklentiden çok daha farklı bir sahne şovuyla karşılaştılar.

Topluluk ismini tarihin en büyük generallerinden birinden; Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın adının Almanca yazılışından ve telaffuzundan almaktaydı. Sahne kıyafetleri ve kostümleri de özellikle bu tema üzerine kuruluydu. Topluluğun lideri ve solisti Louis Potgieter her ne kadar Moğol Hükümdarları'ndan daha çok ilk Rus Çarı Korkunç İvan'ı andıran makyajı, kalpağı ve kostümüyle ön planda olsa da özellikle grubun diğer üyesi Steve Bender; bir Danyal Topatan kadar olamasa da Moğol akıncılarını andıran fiziği ile dikkat çekmekteydi.

Kostümleriyle olduğu kadar farklı(!) dans figürleriyle de çağdaşları müzik topluluklarından ayrılan Dschinghis Khan, grupla aynı adlarını taşıyan hit parçaları kadar Moskau, Samurai, İstanbul ve Hadschi Halef Omar(Hacı Halife Ömer) gibi birbirinden egzotik ve renkli parçaları ile hafızalarda yer bıraktı.

Berlin kapılarına dayanan Moğol Ordusu'nun dünya tarihine damga vuran başarısı düşünüldüğünde topluluğun müzikal yaşamında taş üstünde taş, kırılmadık satış rekoru bırakmaması beklenirken yetmişli yılların disko müziğinde piyasaya çıkmak için çok geç kalmış bir fikir ve hızla sönecek bir yıldız olarak müzik tarihindeki yerlerini alsalar da; topluluk hayranları tarafından müziği bıraktıkları 1983 yılına kadar asla terk edilmedi.

Topluluğun aniden yıldızının parlamasının yan etkisi her Avrupalı pop müzik topluluğunun olmazsa olmazı topluluk içinde evlenme ve boşanma Wolfgang Heichel ve boşandıktan sonra kızlık soyadı Strobel'e geri dönen Henriette Heichel arasında yaşandı. Topluluğun en büyük hayran kitlesini Sovyetler Birliği ve Demir Perde ülkeleri oluştururken, seksenli yılların başında Kremlin'in aldığı bir karar ile topluluğun tüm şarkıları komünist dünyada "miliyetçi ve anti-sovyet oldukları için" tamamen yasaklandı. Kremlin'den gelen bu kızıl darbe elbette satış rakamlarına ve konserlere olumsuz yansısa da; Sovyetler'in en ücra köy ve kasabalarındaki disko ve eğlence klüplerinde kâh KGB'den haberli, kâh KGB'den habersiz plakları yine de çalınmış olsa gerek...

Parlayan yıldızı erken sönen Dschinghis Khan 1983 yılında dağıldı. Topluluğun lideri Louis Potgieter'ın 1993 yılında AIDS'den hayatını kaybetmesini Steve Bender'in 2006 yılında kanserden ölümü izlese de 2005'de eski günlerin hatırına zoraki bir araya getirilen topluluk çok sevildikleri Moskova'da bir konser vererek tekrar sahnelere döndü.

2018 yılında ise FIFA Dünya Kupası için Moskau tekrar yorumlandı. Topluluğun yavaş yavaş geri kazanılan popülaritesi bir kez daha çatlamalara neden oldu ve bu kez Wolfgang Heichel ve Stefan Track tarafından Rocking Son of Dschinghis Khan (Cengiz Han'ın Rokçı Oğlu) adıyla alternatif ve orijinal topluluğa rakip bir topluluk daha oluşturuldu.

Topluluğun günümüzdeki hâli seyyar Kazak sirklerinden hallice kostümler ve katıldıkları her şovda aynı eski parçaların tekrar tekrar çoğunlukla playbackten çalınması ile 1979'daki topluluğu mumla aratıyor.

Özellikle grubun piyasaya çıkış şarkısı Dschinghis Khan, bugüne dek pek çok topluluk ve sanatçı tarafından tekrar yorumlanırken ülkemizde de bu şerefe absürd müzik ekolü Grup Vitamin 1994 yılında piyasaya sürdükleri Aşkın Gözyaşları albümündeki Hayriye parçası ile nail oldu.

www.youtube.com/watch?v=bwb5wdZl5m4

Moderatör tarafında düzenlendi:

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,376
4,054
Güzel paylaşım için çok teşekkürler, Dschinghis Khan ve Moskou en sevdiğim şarkılarıdır. Aynı zamanda biri Rus, biri Alman olmak üzere 2 ayrı Black Metal grubu da bu 2 şarkının Black Metal coverlarını yapmıştır. İşin enteresan kısmı benim de bu sayede gruptan haberim oldu ve çok sevdim. :D Hayriye şarkısını bilmiyordum o da hoş bir enstantane olmuş. :)

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,328
Bandırma
Güzel paylaşım için çok teşekkürler, Dschinghis Khan ve Moskou en sevdiğim şarkılarıdır. Aynı zamanda biri Rus, biri Alman olmak üzere 2 ayrı Black Metal grubu da bu 2 şarkının Black Metal coverlarını yapmıştır. İşin enteresan kısmı benim de bu sayede gruptan haberim oldu ve çok sevdim. :D Hayriye şarkısını bilmiyordum o da hoş bir enstantane olmuş. :)

Sanırım Black Messiah'ın Moskau coverından bahsediyorsunuz. Ancak diğer coverları bilemedim. Bilgi verebilir misiniz?

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,376
4,054

Sanırım Black Messiah'ın Moskau coverından bahsediyorsunuz. Ancak diğer coverları bilemedim. Bilgi verebilir misiniz?

Evet birisi Black Messiah Moskau, diğeri de Die Apokalyptischen Reiter - Dschinghis Khan, ben bu şarkı ile keşfettim Dschinghis Khan'ı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,606
35,132
İstanbul
Dschinghis Khan - Moskau (1979)

Sevgili Üstadım gene döktürmüşsün. Keyifle okuduğum bir yazı oldu.
"Dschinghis Khan"ı çocukken çok dinlemişliğim vardır. Babam sağ olsun, dönemin hit şarkılarından oluşan toplama bir plak almıştı. Bu albümün arkasında, üzerindeki ilginç kıyafetlerle bana sanki uzaydan gelmişler gibi gelen Dschinghis Khan'ın da resmi vardı.. İmajları beni o kadar etkilemişti ki, o günden sonra 70'ler yabancı pop dendiğinde aklıma gelen ilk isimlerden biri olmuşlardır. :) Albümün üzerinde Amii Stewart, Amanda Lear, Boney M, Baccara, Eruption gibi şarkıcı ve grupların resimleri bulunuyordu. (Bu plak şu an kız kardeşimde olmalı, bir gün ismini öğrenip burada resmini paylaşırım.)

Paylaşım için çok teşekkür ederim Güvencim, beni o güzel çocukluk yıllarıma götürdün. Ben de buna karşılık grubun Avustralya'da bir numaraya kadar yükselebilmiş diğer unutulmaz hiti "Moskau"yu paylaşıyorum. Video klipteki imajları bana her nedense Power Rangers'daki elemanları anımsattı.. :Ğ Keyifli seyirler. www.youtube.com/watch?v=NvS351QKFV4

Son düzenleme:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,328
Bandırma
Evet birisi Black Messiah Moskau, diğeri de Die Apokalyptischen Reiter - Dschinghis Khan, ben bu şarkı ile keşfettim Dschinghis Khan'ı.

Benim gibi canı ciğeri Black Metal olan bir dinleyiciye çok güzel bir armağan verdiniz. Efsanevi Kara Kuzgun yoldaşınız olsun, teşekkür ederim.

Sevgili Üstadım gene döktürmüşsün. Keyifle okuduğum bir yazı oldu.

Üstad, baktım ki bugüne kadar Dschinghis Khan hakkında başlık açılmamış olaya ben el attım. Plağı bekliyoruz, sevgiler...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,606
35,132
İstanbul
Üstat, baktım ki bugüne kadar Dschinghis Khan hakkında başlık açılmamış olaya ben el attım. Plağı bekliyoruz, sevgiler...
İyi ki açmışsın Üstadım zira uzun zamandır aklımdaydı, öyle ki sabahları yürüyüş yaparken ne zaman Dschinghis Khan dinlesem "en kısa sürede bir başlık açmalıyım!" dediğim çok olmuştur. :) Senin açtığını görünce üstümden büyük bir ağırlık kalkmış gibi oldu. :)