Deprem! Geçmiş olsun Türkiye!

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
460
3,791
Hiçbir Şey Ülkesi
Depremde yengemi kaybettik. En yakın arkadaşım ve üç kızı şu an göçük altında
İskenderun'da felaketi yaşıyoruz Çoğu bina yerle bir oldu
Ve ben artçılar nedeniyle eve giremiyorum
Dua edin dostlar

Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Başınız sağolsun. İnşallah arkadaşınız ve kızları da sağ salim çıkarlar. Dualarımız sizinle ve afet bölgesinde hem soğukla hem canıyla mücadele eden halkımızla... Allah yâr ve yardımcınız olsun. Allah yâr ve yardımcıları olsun herkesin.

Benim de oğlumun nişanlısı görev yaptığı Gaziantep'te son anda kaçarak kurtuldu oturduğu evden. O günü ve geceyi sokaklarda geçirdi. İlk gün o gelemedi oradaki ortamdan, otobüs bulamamaktan ve şehir içinde hareket kabiliyeti olmadığından. Biz de yolların durumundan ve ne yapacağımızı bilemez hâlde olduğumuzdan gidemedik. İkinci gün oğlumun nişanlısı ve birkaç arkadaşı bir araba bularak ve alternatif yolları kullanarak Mersin'e kadar geldi; oğlum da Mersin'e kadar giderek orada buluştular ve onu alıp bize getirdik. İki gecedir bizde; yaşadığı dehşet, ölen arkadaşlarının, enkaz altında kalan dostlarının, yakınlarının acıları yüzünden okunuyor. Sarsılmış ve şoke olmuş bir durumda.

Allah orada olanların, bu afette hayatta kalmaya çalışanların yâr ve yardımcısı olsun. Yine Allah oraya yardım, destek amacıyla gidenlerin, yardım götürenlerin, arama kurtarma çalışmalarına katılanların, orada canla başla mücadele eden kurtarma ekiplerinin ve herkesin yardımcısı olsun. Hayatını kaybedenlere Allah'tan gani gani rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Belki -özellikle- 17 Ağustos 1999 depreminden bugüne kadar geçen ve ders almamız / önlem almamız / hazırlıklı olmamız gereken 24 senede deprem öncesi ve sonrasına hazırlıklı olup olmadığımız hakkında konuşulacak çok şey var ama şimdi değil. Şimdi birlik olma, destek olma, yaraları sarma, olabildiğince fazla hayatı kurtarmaya çalışma, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılama, barınmalarını sağlama günü... İnşallah hayırlı ve umut verici haberler alırız, inşallah yaralar sarılır ve inşallah bu büyük felaketten, bu büyük acıdan artık ders alırız.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,369
12,937
iskenderun-Hatay
Yakın arkadaşım ve en büyük manevi destekçim 33 yaşındaki Nur hanım13,12 ve 9 yaşlarındaki üç kızıyla birlikte öğle saatlerinde ölü olarak çıkarıldı
Mekanları cennet olur inşallah
Üzüntüm çok büyük

Son düzenleme:

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
460
3,791
Hiçbir Şey Ülkesi
Yakın arkadaşım ve en büyük manevi destekçim 33 yaşındaki Nur hanım13,12 ve 9 yaşlarındaki üç kızıyla birlikte öğle saatlerinde ölü olarak çıkarıldı
Üzüntüm çok büyük

Sözün bittiği yer... Allah rahmet eylesin, mekânları cennet, makamları nur olsun. Allah sabırlar versin. Başınız sağolsun.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,248
5 akrabam öldü, sağlam apartman kalmadı belki, kalanlar ise de çıkılamayacak durumda, 3 katlı 12 odalı binadan bir petrol odasında 10 kişi kalıyoruz, iki gün önce yeğenimin arkadaşı ölmüş, ağlıyor, oda sessiz, aralıklarla birisi ağlıyor, diğerleri dokunmuyor, gün kavramını yitirdim, İnternet yok birkaç dakika gelip gidiyor, arama bile yapamıyoruz, haber alamadığım birçok arkadaş var, canımız sağ ama ev yana eğildi, yine de ilaç almak için mecbur çıktım, ilaçların olduğu çekmecenin önüne dolap düşmüş, 30 yıllık arşiv bir dakikada yok oldu, baltimora ya göndereceğim şeyler her biri bir taraftaydı, iki katlı evin ilk katı yok vs

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,248
İlk yaptığım çocuklara sarılmak oldu, biter gibi oldu daha o zaman başlamış, üç kat kapı sıkışmış, yağmur felaket, deprem olduğunda merkez evimizin altı dedim. Maraş nere Hatay nere enkaz üzerinde yakınlarına seslen ler. İki şey aklıma geldiğinde halen boğazım düğümleniyor, 8 yaşındaki oğlumun kalp atışı hızı ve teyzemin kızının oğlunu kurtarmak için üzerini kapaması. Bunu duyduğuma ağlamaya karışık bir feryat koptu bende. Çocuklara hissettirmeyeyim diyorum, ben daha çok hüngür hüngür ağlıyorum

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,597
35,004
İstanbul
Üzüntüm çok büyük
Boğazım düğümlendi, ne yazacağımı bilemiyorum. Acınızı derinden paylaşıyorum. Başınız sağ olsun dostum. Allah rahmet eylesin ve de sizlere sabırlar versin.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,597
35,004
İstanbul
Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Başınız sağolsun. İnşallah arkadaşınız ve kızları da sağ salim çıkarlar. Dualarımız sizinle ve afet bölgesinde hem soğukla hem canıyla mücadele eden halkımızla... Allah yâr ve yardımcınız olsun. Allah yâr ve yardımcıları olsun herkesin.

Benim de oğlumun nişanlısı görev yaptığı Gaziantep'te son anda kaçarak kurtuldu oturduğu evden. O günü ve geceyi sokaklarda geçirdi. İlk gün o gelemedi oradaki ortamdan, otobüs bulamamaktan ve şehir içinde hareket kabiliyeti olmadığından. Biz de yolların durumundan ve ne yapacağımızı bilemez hâlde olduğumuzdan gidemedik. İkinci gün oğlumun nişanlısı ve birkaç arkadaşı bir araba bularak ve alternatif yolları kullanarak Mersin'e kadar geldi; oğlum da Mersin'e kadar giderek orada buluştular ve onu alıp bize getirdik. İki gecedir bizde; yaşadığı dehşet, ölen arkadaşlarının, enkaz altında kalan dostlarının, yakınlarının acıları yüzünden okunuyor. Sarsılmış ve şoke olmuş bir durumda.

Allah orada olanların, bu afette hayatta kalmaya çalışanların yâr ve yardımcısı olsun. Yine Allah oraya yardım, destek amacıyla gidenlerin, yardım götürenlerin, arama kurtarma çalışmalarına katılanların, orada canla başla mücadele eden kurtarma ekiplerinin ve herkesin yardımcısı olsun. Hayatını kaybedenlere Allah'tan gani gani rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Belki -özellikle- 17 Ağustos 1999 depreminden bugüne kadar geçen ve ders almamız / önlem almamız / hazırlıklı olmamız gereken 24 senede deprem öncesi ve sonrasına hazırlıklı olup olmadığımız hakkında konuşulacak çok şey var ama şimdi değil. Şimdi birlik olma, destek olma, yaraları sarma, olabildiğince fazla hayatı kurtarmaya çalışma, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılama, barınmalarını sağlama günü... İnşallah hayırlı ve umut verici haberler alırız, inşallah yaralar sarılır ve inşallah bu büyük felaketten, bu büyük acıdan artık ders alırız.
Amin! Çok büyük geçmiş olsun Sevgili Gitarisyen. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,597
35,004
İstanbul
5 akrabam öldü, sağlam apartman kalmadı belki, kalanlar ise de çıkılamayacak durumda, 3 katlı 12 odalı binadan bir petrol odasında 10 kişi kalıyoruz, iki gün önce yeğenimin arkadaşı ölmüş, ağlıyor, oda sessiz, aralıklarla birisi ağlıyor, diğerleri dokunmuyor, gün kavramını yitirdim, İnternet yok birkaç dakika gelip gidiyor, arama bile yapamıyoruz, haber alamadığım birçok arkadaş var, canımız sağ ama ev yana eğildi, yine de ilaç almak için mecbur çıktım, ilaçların olduğu çekmecenin önüne dolap düşmüş, 30 yıllık arşiv bir dakikada yok oldu, baltimora ya göndereceğim şeyler her biri bir taraftaydı, iki katlı evin ilk katı yok vs
İlk yaptığım çocuklara sarılmak oldu, biter gibi oldu daha o zaman başlamış, üç kat kapı sıkışmış, yağmur felaket, deprem olduğunda merkez evimizin altı dedim. Maraş nere Hatay nere enkaz üzerinde yakınlarına seslen ler. İki şey aklıma geldiğinde halen boğazım düğümleniyor, 8 yaşındaki oğlumun kalp atışı hızı ve teyzemin kızının oğlunu kurtarmak için üzerini kapaması. Bunu duyduğuma ağlamaya karışık bir feryat koptu bende. Çocuklara hissettirmeyeyim diyorum, ben daha çok hüngür hüngür ağlıyorum
Başın sağ olsun Sevgili dostum, duyduklarıma çok üzüldüm, acını derinden paylaşıyorum. Allah rahmet eylesin, sizlere de sabır verip yardımcınız olsun.. Bu arada ağlamak en insani duygudur, emin ol ki senin durumundaki herkes böyle davranırdı. Mühim olan sevenlerin için hayat mücadelesini bırakma. Elbette her gecenin bir sabahı vardır.

Son düzenleme:

Meminca

Aktif Üye
24 Kas 2017
421
1,399
Ankara
Dua edin dostlar
Allah yardımcınız olsun, sabır versin. İnşallah yakınlarınız ve kurtarılmayı bekleyen herkes sağ salim bir an önce kurtulur.

Meminca

Aktif Üye
24 Kas 2017
421
1,399
Ankara
Büyük geçmiş olsun, başınız sağolsun, Allah bir daha yaşatmasın, Allah sabır ve dayanma gücü versin

jeriko67

Süper Üye
28 Kas 2015
126
384
Üzüntüden kaç gündür yazamadım..Allah ölenlere rahmetiyle muamele eylesin..

Bu afettn kalan en güzel yan milletin bir araya gelip cümle aleme neler yapabileceğini göstermesi..

Bence çok büyük bir mesaj verdik içeriye dışarıya..

Bir daha o takımlı bu takımlı, o mezhepten bu mezhepten, o siyasi görüşten yok bu siyasi görüşten diye BÖLÜNMEMEK dileğiyle..

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,073
320,423
| 1939 Erzincan depremi 32 bin 962 canı alırken, bir şehir enkaza döndürdü…
| Cezaevindeki Nazım Hikmet o acıyla yazdı “Kara Haber” şiirini

“Uyanıp kaçamadılar,
Kuş olup uçamadılar..."

Kara haber
Erzincan’da bir kuş var
Kanadında gümüş yok
Gitti yarim gelmedi
gayrı bunda bir iş yok.
Oy dağlar dağlar, dağlar, dağlar...
Aldı ellerine kanlı başını
Karın ortasında Erzincan ağlar...
O ağlamasında kimler ağlasın

Kar yağar lapa lapa
tipidir gelir geçer...
Yan yana sırt üstü yatan ölüler
akşam uyur tandıramaz
ateşini yandıramaz

Gün ağarır şafak söker
kimsecikler gitmez suya
ezilmiş başlarıyla ölüler
vardılar uyanılmaz uykuya

Ses edip geceye beyaz taşından
kışlanın saati çaldı ikiyi.
Ne çabuk lahzada bitti yaşamak
Kimisi altı aylık,
kimisi sakalı ak,
kimi on üç, on dört yaşında;
kimi yola gidecek
kimisi mektup bekler
yan yana sırt üstü yatan ölüler...

Yayıkta yağ vardı, dövülemedi,
akpeynir torbaya koyulamadı,
hasret gitti ölüler
dünyaya doyulamadı...

Uyanıp kaçamadılar,
kuş olup uçamadılar
açıldı kuyular kimse inemez
Erzincan Beygiri rahvandır amma
ölüler ata binemez
yan yana sırt üstü yatan ölüler...

Kesemden verecek şeyim yok; yüreğimden verdim.
NÂZIM HİKMET

1939 depreminde sülalemizden çok can verdik
1939 yılında çok agır kış şartları,
1939 yılı köye hiç yardım gelmemiş,
nice adsız insanlar can vermiş,
köyde bir şahıs aniden çok zengin oluyor,
kimse neden oldugu anlayamıyor,
(deprem yardımlarını satarak zengin olmuş)
zamanla servetine servet katıyor,
gün geliyor ölüyor,
cemaat cenazeyi almaya eve geliyor,
dört kollu salla cenaze giderken,
iki adet dev gibi kara yılan takip ediyor,
tabutu bırakarak cemaat kaçıyor,
imam korkmayın size bir şey yapmayacak
titreye titreye 4 kişi dört kollu salı götürürken
karayılanlar takip ediyor,
kefenle topraga atar atmaz,
kara yılanlar dalıyorlar...

Bu olay gerçekdir,
bütün köy halkı şahitdir.

ALLAH YARINA BIRAKIRDA,
ALLAH YANINA BIRAKMAZ.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,325
Bandırma
Tivit atmak ya da sosyal medyada paylaşım yapmakla can kurtaramaz, kurtulmuş canı da koruyamazsınız. Deprem felaketini yaşamış insanlara destek olmak zorundasınız. Yapmasını bilmiyorsanız dahi Youtube'dan çadır sobası yapmayı öğrenin, soba yapıp gönderin, çarık örün, çorap örün gönderin, hırka kazak örün gönderin, pil gönderin, su gönderin; 1 şeyler yapın arkadaşlar! Gün ekrana bakacak gün değil; çalışılacak, hareket edilecek gündür!

Tüm vatanımıza geçmiş olsun!

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,946
23,751
Kıbrıs
Türkiyemizi sarsan korkunç depremde Adıyaman'da çöken bir otelde 35 KKTC vatandaşı da can verdi.Yıldızlar kız erkek voleybol ekibinin tamamı can verdi.12-14 yaşlarında çocuklar ahlaksız müteahhidin kurbanı oldular.Bina,kum gibi dağılmış.Çocukların tümü benim yaşadığım kent Gazi Mağusa'dan.Dedelerinin bazıları meslektaşlarımız,babaları çoğu benim öğrencim idiler.Günlerce uçaklar tabut taşıdı,camiden sıra sıra cenazeler kalktı.Yüreklerimiz yandı.Bu arada buraya tüyen bazı mütehhidler de enselenip Türkiye'ye iade edildiler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,369
141,814
Dua edin dostlar

Başın sağ olsun kardeşim, yapabileceğimiz bir husus varsa hiç çekinmeden yazabilirsin. Sabırlar diliyorum.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,248
Burda barınma sorunu had safhada, geceleri sıcak yer bulamayan insanlar var. Eğer yapabilirseniz kazak, ceket, battaniye gibi şeyler gönderin.

Diğer sorun ise su kesintisi nedeniyle tuvalet sorunu giderek büyüyor. Yakında hastalıkların başlamasından korkuyoruz. Keşke bu sorunlara çare bulunsa. Halen 6 kişi bir odada kalıyoruz. 8.gün de bitti. 6 tane abi, abla, baba gibi gördüğüm akrabalarımı kaybettim. Yaşam mücadelesi dolayısıyla halen onların yasını tutamıyorum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,061
75,930
hiçbiryerde :)
İskenderunlu öğretmenim, ertuga dostum, başınız sağ olsun.
Hepimizin çok sevdiği veya en azından tanıdığı birileri maalesef hayatını kaybetti bu felakette.

Sosyal medyada doğru bilgileri paylaşmak çok yararlı olacaktır şimdi ve her zaman.
Sağlık personeli insanlara yarın gerekli formaları, ihtiyaç malzemelerini alıp göndereceğiz mesela yarın. Evleri, ikinci bir giysileri olmayan sağlık çalışanları hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, pijamalarıyla da olsa insanlara sağlık hizmeti veriyor şu anda...
Kıbrıslı o pırıl pırıl çocukları iki gün önce duydum, çok üzüldüm...

Ne desek eksik kalıyor, çok zor...

Bütün bunlardan ders alıp, artık gerçek, doğru, gelişmiş standart ne ise onu yapmak, onu gerçekleştirmeden geri adım atmamak lazım bundan sonra...

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,248
İki deprem daha. Artık sadece korku var. Evlerden eşya almak için çıkıp da enkaz altında kalanlar var. Ne zaman sonlanacak. En ufak bir sallantı bile korkuya neden oluyor. Biri bir yere oturmadan önce söylüyor ki diğer kişi sallanmanın ondan kaynaklandığını bilsin. Yine yeryüzüne çok yakın. Sadece korku, yine olacak mı, artık nöbetleşe uyuyoruz.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,597
35,004
İstanbul
İki deprem daha. Artık sadece korku var. Evlerden eşya almak için çıkıp da enkaz altında kalanlar var. Ne zaman sonlanacak. En ufak bir sallantı bile korkuya neden oluyor. Biri bir yere oturmadan önce söylüyor ki diğer kişi sallanmanın ondan kaynaklandığını bilsin. Yine yeryüzüne çok yakın. Sadece korku, yine olacak mı, artık nöbetleşe uyuyoruz.
Tekrardan çok geçmiş olsun dostum. Önünüzden, arkanızdan, sağınızdan, solunuzdan, gökten ve yerden gelecek bütün felaketlerden Allah tüm depremzedeleri korusun..

samihakan

Süper Üye
5 Eyl 2017
1,193
2,015
Geçmiş olsun Türkiye'm.
Depremde ölenlere Allah'tan rahmet, kalanlara sağlık ve sabır diliyorum.
Geride kalanlar yaşam mücadelesi nedeni ile yas bile tutamıyor, çok zor.
Geçmişte olan depremlerden hiç ders almadığımız ortada maalesef.
Bundan sonra ders alınır mı? Hiç zannetmiyorum, umarım ben yanılırım.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,134
20,715
İçimiz yanıyor, binlerce insan hayatını kaybetti, üzüntümüz çok büyük, geçmiş olsun, Türkiye'm.