AKBABA-sayı-07 ( 31 Ocak 1973 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,904
5,283

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü : AKBABA OKU(YORUM) :

Dedo11 Yorumu : Kapağa baktım !!!!!!!!!! "ŞARK Cephesinde Yeni Bir Şey Yok" bir toplum hiç mi bu tür sorunlarını halledemez!!!!!!!

"Yüzyıllardan beri teknolojik üstünlüğe sahip sözümona uygar devletler savunmasız insan yığınlarını kaba kuvvetle sömürgeleştirirken hiçbir zaman "Talancıyız" dememiş, hep geri kalmış yığınları cahillikten, yoksulluktan, vahşilikten "kurtarma" iddiasını paravana etmişlerdir."
Bu satırlar "Akbaba" imzalı "tarzan'lara Dikkat!" adlı başmakaleden...
Dedo11 Yorumu : İşgal eden, ben işgalci , sömürücü, emperyal gücüm diyecek değil ya...

"Kahvecinin çırağı bir kutuya baktı, bir eğilip açılan delikten içine baktı :
-- Verin bir beşlik, götüreyim, dedi."

Bu satırlar 4. sayfadaki Vedat Saygel'in "Bombalı Paket" adlı anlatısından... Merak duygunuzu son satırına dek diri tutacak bir anlatı...

".... Filipin politikacası Markos, Tanrıyla kendi arasında özel bir yakınlık bulunduğunu iddia edebilecek kadar küstahlaşyor da, aynı şeyi her konuya Allahın adını karıştırarak ve kendinden başka herkesi dinsizlikle suçlayarak yapan meslekdaşları çıkmıyor mu Türkiye'de?"

Bu satırlar Refik Erduran'ın "Hani Noter Damgası?" başlıklı yazısından ....
Dedo11 Yorumu : Refik Erduran soruyor : "aynı şeyi her konuya Allahın adını karıştırarak ve kendinden başka herkesi dinsizlikle suçlayarak yapan meslekdaşları çıkmıyor mu Türkiye'de?"
Ben de yanıt vereyim : Türkiye'de çıkmıyor mu bu tür adamlar , diye soruyorsun ya ; çıkmaz olur mu ,oooooooo hem de ne kadar çok bir bilsen...
Öneli not :
Bir insan durup dururken işin içine Din, iman, Allah sözcükleri işin içine katıyorsa anlayın ki ; o kişi hırsızlığını, haksızlığını, sahtekarlığını, yalancılığını, yolsuzluğunu, şerefsizliğini, ........ gizlemek içindir.

"Babam öyle insan ki, kalın kaşlı, çatık kaşlı, ekşi koruk, gülmez çehre, tastamam otorite timsali... Ancak kapıdan üzerime yürüdüğünü görmuştüm...

-- Haa, haaa gülüyor ha!...
Bir tokat sağ yüzüme, bir tokat sol yüzüme:
-- ulan nasıl gülersin?
-- Babacığım şey...
-- Ulan ne?... Gülünür mü ulan, gülmek ayıptır ulan, cıvık insanlar güler ulan, sen kimin oğlusun biliyor musun ulan, bir daha güldüğünü göreyim,
kemiklerini kırarım ulan!..."

Bu satırlar Muzaffer İzgü'nın "Kemiklerini Kırarım" başlıklı anlatısından...
Dedo11 Yorumu : Bizim kuşağın neredeyse tümünün baba tipi böyleydi ne yazık ki...

"CUMARTESİ

İngiliz de olsa...
Ülkesinin, Ortak Pazar'a üye olmasına müthiş bozulan yaşlı bir kadın, "İngiliz halkı adına seni tevkif ediyorum" diyerek, İngiltere Başbakanını tutuklamaya kalkmış.
İnsan İngiliz de olsa, ırkından gelen o geleneksel soğukkanlılığını bir yerde yitiriyor demek.
Saldırıya uğrayan Başbakan da eninde sonunda bir insan. O şaşkınlıkla ne baskı tedbirlerine başvurulmasını akıl etmemiş, ne Anayasa'da birtakım değişiklikler yapılmasını önermiş.
Başına bir iş gelmesin diye kadıncağızın yanına iki de polis katıp, kuzu kuzu evcağızına göndermiş.

Görüyor musunuz şaşkınlık ne ters işler yaptırıyor insana!"

Bu satırlar Vedat Saygel'in "7 Gün" adlı köşesinden...
Dedo11 Yorumu : Düşünün aynı şey Türkiye'de olsa neler olur?????????

OKUNAKLI YAZI

Lisede edebiyat dersinden yazılı imtihan olmuştuk. Hoca kağıtlarımızı dağıttığında, benim yazılımın altına yazmış olduğu kargacık burgacık bir kaç kelimeyi okuyamadığım için, kağıdımı hocaya götürüp sordum. Kendisi de bir kaç dakika inceledikten sonra:
-- Yazını daha okunaklı yazmanı yazmıştım, dedi.
( Erkrem Terzioğlu , Turan Emeksiz Cad. No:25 - Malatya)

BU SAYIDA OLTAMA TAKILAN KELİMELER ( SÖZCÜKLER ) :

Onlar "müsait" diyor , biz "elverişli, uygun" diyoruz...
Onlar "hane" diyor , biz "ev, konut" diyoruz...
Onlar "mahsus" diyor , biz "özgü" diyoruz...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...