AKBABA-sayı-01 ( 31 Aralık 1975 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,896
5,238

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü ( 07.05.2024 ) : AKBABA OKU(YORUM) :
[ Akbaba Dergisi (1975) Sayi 053 (1) (31 Aralik 1975) -20s (Kadin yili-Fikret Otyam) ]

"Yıllardan beri kural getirici, bu kuralları uygulayıcı durumda olan erkekler, bu üstünlüklerinden kolayca vazgeçmek istemiyorlar elbet.
Hangi ayrıcalıklı sınıf ayrıcalıklarından kolayca vazgeçer? Sonuç ortada : Cinsler arasındaki çekişme, yırtıcı bir çarpışmaya dönüşmüş durumda."

Bu satırlar Akbaba imzalı "Kadın Yılı Biterken" adlı başmakaleden...
Dedo11 Yorumu : 1975 Yılı "Kadın Yılı" ilan edilmişti. Hey gidi günler hey demiyorum artık "HEY GİDİ YILLAR HEY" diyorum...

*** 3. Sayfanın alt kısmında Cafer Zorlu'nun "Noel Ana" karikatürü var. Sahi neden "Noel BABA" var da "Noel ANA" yok?

"Efendim, Libya'da bir havaalanı yapılacakmış. Bizim bir firma da ihaleye girmiş. Necmettin Erbakan hocanın kardeşi o firmaya demiş ki, "Biz size bu işi
verdirmek için çalışacağız" tabii bunun "hediyesi" de var, şöyle böyle rakamla 35.000.000 , evet yazıyla otuzbeş milyon Türk lirasıdır!...
....... , ihaleyi alan firma sözünde durmaz ve Necmettin Erbakan'ın kardeşine sözleşmede yer alan ( rakamla : 35,000.000 ) (yazıyla : Otuzbeş milyon Türk lirası ) nı vermez!... Ve durum mahkemeye intikal eder, mahkeme yetkisizlik kararı verir çeşitli nedenlerle , dosya da Yargıtay'a verilir...

....... Bir zamanlar Demirel'e kardeşleri yüzünden büyük söz söyleyenlere karşı yine büyük söz söylemek AP'ye kısmet olacak!"

Bu satırlar Fikret Otyam'ın "Burası Ankara / Gün Ola Harman Ola" yazısından...

Dedo11 Yorumu : Erbakan'ın kardeşinin adı "Akgün Erbakan" dır. Adı beni biraz düşündürdü doğrusu... "Akgün" ???? O kesim nasıl olmuş ta böyle bir ad koymuş. Diyeceksiniz ki burada takılacak şey kalmadı da ada mı takıldın? Neyse... Gelelim yazıya ...
Merak ettim şimdi. Mahkemeye "Rüşvetimi" vermediler diye şikayet etmemiştir her halde. Başka bir ad koymuşlardır şikayetçiler ama ne yaparsanız yapın "rüşvet" olduğunu örtemezsiniz ki... Peki koca koca "RÜŞVET ALAN DA VEREN DE BİZDEN DEĞİLDİR!" pankartını nereye koyacağız...

"Az çalışan, çok harcayan, her kazancın kısmette, her kısmetin gazoz kapağında arandığı ülkelerin birinde...
Bir köy vardı. Bu köyün tüm kocaları gurbette, tüm hanımların is ebaşı dertte idi. İşte bu köyde..."

Bu satırlarla başlıyor Aydın Aliustaoğlu'nun yazıp çizdiği "İBİŞ Bir garibin öyküsü" çizgi romanı... Bence çok güzel ve vurucu bir başlangıç...

10. cbr sayfasında : Bir karikütür : 1975 yılı bayrak yarışı yapar gibi 1976 yılına teslim ediyor. Neyi mi ? ZAM KAZIĞINI...
Dedo11 Yorumu : Ben elime kalem alıp 1975 yılı yerine 2023 yazsam , 1976 yılı yerine de 2024 yazsam ... Günümüz için de geçerli olur ve yanlış yapmış olmam...

"Sen çıkacak bütün civcivlerin tavuk olacağını umuyordun." diye açıkladı Yozyürek "Unutma ki yumurtadan horoz da çıkar."

Bu satırlar Sulhi Dölek'in "Yozyürek destanı / Tavuklar" başlıklı yazıdan.

Dedo11 Yorumu : Yazıda bambaşka şeyler anlatılıyor ama bana klasik soruyu anımsattı.
"Tavuk mu yumurtadan çıkar , yumurta mı tavuktan ?" ....

"TEBRİKLER

İki arkadaş karşılaştılar yolda.
-- Lilian ile nişanlandığını işittim...
-- Evet, nişanlanmıştım... Ama artık nişanlı değiliz...
-- Tebrikler dostum... Çok memnun oldum ondan ayrıldığına. Çünkü aptal kızın biriydi...

-- Fakat ondan ayrılmadım ki, iki ay evvel evlendim!"

"İZİNDE

Bir polis görevlisi, şefine rapor veriyordu :
-- Sabahtan ber isuçlu zanlısını izliyorum şef. Evinde çıktı, önceden berbere girdi, saçlarını kestirdi. Ben de berberde yanındaki koltuğa oturarak aynı işi yaptım. Lokantada, bitişiğindeki masaya oturdum, karnımı doyurdum. Saat üçe doğru bulvardaki sinemaya girdi. İşte orada izini kaybettim...
-- Neden? Peşinden sen de girmedin mi sinemeya?

-- Girmedim şef. Filmi önceden görmüştüm!"

BU SAYIDA OLTAMA TAKILAN KELİMELER ( SÖZCÜKLER ) :

Onlar "ilan" diyor , biz "duyuru" diyoruz...
Onlar "rüşvet" diyor , biz "kayırı parası" diyoruz...
Onlar "memnun" diyor , biz "hoşnut" diyoruz...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...