1992 - Tony Britten ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası - Şampiyonlar Ligi

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
www.youtube.com/watch?v=4LKCX8QLkL8
Dinlerken futbolseverlerin tüylerini diken diken eden UEFA Şampiyonlar Ligi Marşı müzikal açıdan baya başarılıydı.
Bu marşın sözlerini birkaç sene önce kendimce çevirmiştim. Ansiklopedik birkaç bilgi eşliğinde çevirimi sizlerle paylaşayım.

Sözleri İngiliz besteci Tony Britten tarafından 1992'de yazılan ve müziği Alman besteci George Frideric Handel'in "Zadok the Priest (Rahip/Keşiş Zadok)" isimli eserinden Tony Britten tarafından uyarlanan bu marş UEFA Şampiyonlar Ligi'nin resmî marşıdır. Ayrıca 2001'den 2021'e kadar UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nin de resmî marşıydı. (2021'de UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nin resmî marşı değiştirildi.) Marşın sözleri UEFA'nın şu üç resmî dilindedir: İngilizce, Fransızca ve Almanca. Bu marş her UEFA Şampiyonlar Ligi maçı başlamadan önce maçın oynanacağı stadyumda çalınır. Ayrıca, maçlar başlamadan önce, devre aralarında ve maç sonlarında da maçları yayınlayan televizyon kanallarında çalınır.

ÇEVİRİM

Not: Parantez içine aldıklarım şarkının sözlerinin orijinalinde yer almayan kısımlar. Onları açıklama amaçlı ekledim. Örneğin "en iyi takımlar" deniyor ama neyin en iyi takımları? Basketbolun mu, voleybolun mu?.. Futbolun en iyi takımları denmek isteniyor... Futbolun güncel en iyi takımı, misal basketbolun güncel en iyi takımıyla bir basket maçı yapsa sonuç ne olur malum. :)

Tony Britten & Royal Philharmonic Orchestra - Champions League
Tony Britten ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası - Şampiyonlar Ligi

~

Verse 1 (Bölüm 1)

Ce sont les meilleures équipes.
Onlar (futbolun) en iyi takımları. ~Fransızca~

Sie sind die allerbesten Mannschaften.
Onlar (futbolun) en iyi takımları. ~Almanca~

The main event.
(Bu, futbolun) en önemli yarışması/turnuvası. ~İngilizce~

~

Chorus (Nakarat)

Die Meister!
(Onlar futbolun) ustaları/uzmanları! ~Almanca~

Die Besten!
(Onlar futbolun) en iyileri! ~Almanca~

Les grandes équipes!
(Onlar futbolun) en büyük takımları! ~Fransızca~

The champions!
(Onlar futbolun) şampiyonları! ~İngilizce~

~

Verse 2 (Bölüm 2)

Une grande réunion.
Muazzam bir karşılaşma/buluşma. ~Fransızca~

Eine große sportliche Veranstaltung.
Muazzam bir spor organizasyonu. ~Almanca~

The main event.
(Bu, futbolun) en önemli yarışması/turnuvası. ~İngilizce~

~

Verse 1.2 (Bölüm 1.2)

Ils sont les meilleurs.
Onlar (futbolun) en iyileri. ~Fransızca~

Sie sind die Besten.
Onlar (futbolun) en iyileri. ~Almanca~

These are the champions.
Onlar (futbolun) şampiyonları. ~İngilizce~

~

Chorus (Nakarat)

Die Meister!

Die Besten!

Les grandes équipes!

The champions!

~

Chorus (Nakarat)

Die Meister!

Die Besten!

Les grandes équipes!

The champions!

---

George Frideric Handel'in "Zadok the Priest (Rahip/Keşiş Zadok)" isimli eserini şu linkten dinleyebilirsiniz:

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nin 2021'de değiştirilen resmî marşını şu linkten dinleyebilirsiniz:

Son düzenleme:

Borarenan

Kıdemli Üye
24 Şub 2022
133
362
Keyifle okuduğum harika bir paylaşım olmuş. Emekleriniz için teşekkür ederim Üstadım. Yüreğinize sağlık.

Beğenmenize sevindim üstat Baltimora. Bunun gibi birkaç şarkı çevirim daha olacak. Hatta özel açıklamalarıyla olanlar da olacak. Sadece çevirinin yetmediği, ayrıca tefsirinin de yapılması gereken bazı kaliteli şarkılar... Şu sıralar yoğunum ama boş vakit oldukça zamanla eklerim. Selamlar.

Edit: Şimdi aklıma geldi, Pro Evolution Soccer 2013 isimli video oyunda yer alan şu alternatif versiyon da çok güzeldi. Tavsiye ederim.

www.youtube.com/watch?v=4PvUZjyCA90

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,603
35,085
İstanbul
Beğenmenize sevindim üstat Baltimora. Bunun gibi birkaç şarkı çevirim daha olacak. Hatta özel açıklamalarıyla olanlar da olacak. Sadece çevirinin yetmediği, ayrıca tefsirinin de yapılması gereken bazı kaliteli şarkılar... Şu sıralar yoğunum ama boş vakit oldukça zamanla eklerim. Selamlar.

Edit: Şimdi aklıma geldi, Pro Evolution Soccer 2013 isimli video oyunda yer alan şu alternatif versiyon da çok güzeldi. Tavsiye ederim.
Hem de çok beğendim, bu arada maalesef benim de ciddi anlamda vakit sıkıntım olduğundan maalesef kıymetli paylaşımlarınıza sadece teşekkür etmekle kalıyorum, lütfen kusura bakmayın. Paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.

Son olarak, Pro Evolution Soccer 2013'de yayınlanan versiyonu orijinalinden daha güzel geliyor kulağa, özellikle futbol gibi oynarken yüksek tempo gerektiren bir spor branşı için çok daha idealdir diye düşünüyorum. Selamlar..