1955-HAFTA-sayı-29 ( 22 Temmuz 1955 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,892
5,216

Sayın murtaza5 ;

HAFTA okuma günlüğü : HAFTA OKU(YORUM) :

Bir vefat duyurusu :
ALİ NACİ KARACAN VEFAT ETTİ
Milliyet Gazetesi Sahiph ve Başmuharriri Ali Naci Karacan hafta içinde vefat etmiş, cenazesi törenle kaldırılmıştır.

Aynı sayfada :
BİSİKLETLE DÜNYA TURU
Resimde gördüğümüz 3 Alman öğretmeni bisikletle dünya turuna çıkmışlardır.

Dedo11 Yorumu : Fotoğraf olduğu için mi belirtilmemiş bilmem ama bu bisikletle dünya turuna çıkan üç öğretmen "Kadın öğretmen" Yıl 1955 ... Eeee ne olmuş....Hem bisikletle , hem kadın , hem de dünya turu... Kalıbımı basarım bu iş başarıya ulaşmamıştır...

"Geçenlerde , pazar yerine alış verişe çıkayım dedim. Hay , çıkmaz olaydım. Eve , asap bozukluğu ve sinir buhranı içinde döndüm.İlk önce Balıkpazarından balık almaya yeltendim. Yeni bir lüfer akını olmuş. Belki bollaştığı için ucuzdur diye balıkçıya sokuldum.
-- "Bey amca , Lüferi kaçtan veriyorsun?"
Balıkçı , yüzüme bile bakmağa tenezzül etmeden asık bir suratla cevap verdi.
-- "Dört liraya..."
-- "Üçe olmaz mı?"
Balıkçı , lütfen başını çevirip bana baktı. Ne dese beğenirsiniz!
-- "Balıkları kiraya vermiyoruz bayım."

Dedo11 Yorumu : Bu satırlar Oğuz Özdeş'in "Alış Verişe Çıktık!" başlıklı yazısından...
Fındıkzadedeki Cuma Pazarına gittim. Hamsilere baktım. O kadar küçüktüler ki ; elinize alıp baksanız balığa benzetemezsiniz. Bence bu kadar küçük balık tutulması yasaklanmalı. Fiyat 100 TL. idi. Saydım 6 adet yeşil soğan bir demetle bağlanmış 20 TL. Bir demet maydonoz 10 TL. Ispanak 40 TL. Çeri domates 60 TL. Cumartesi günü Merterdeki Migrosa gittim. Sakal traşı için Gilette Mach3 makinesi ve yedek bir jileti ile 709 TL. Sadece yedek olsun diye satılan dörtlü jileti ise 606 TL.
Yorum mu ? Yorum yok!!!!!!!!!

"3 Cana Kıyan Kaatil!" İlginç bir yargılama ......

Eser Tütel'in çevirisini yaptığı "Oyun Oynayan Ölü" adlı öyküsü ( ben öykü kabul ettim ) çoook ilginç. İnanın siz de ilginç bulacaksınız...

8. sayfada : "Top Oynayan Körler" İtalyadan fotoğraflı haber... Adamar ta o zaman engellileri topluma katmaya çalışıyorlar...

9. Sayfada : "Balıkçılığın Zevkini Kim Kaçırdı?" başlıklı yazıyı ( Yabancı kaynaklı yazı ) okudum ve Galata Köprüsüne gittim balık tutanları uzun uzun izledim...

12. Sayfada : 1955 yılında yeni bir buluşun müjdesi veriliyor : "Gebeliğin 2 saatte teşhisi / Yeni bulunan bir madde sayesinde mümkün oldu."

14. Sayfada : Fikret Arıt İstanbul'u tanıtmaya devam ediyor. Bu kez de "Yedikule" yi anlatıyor. Buraya Bizanslılar 5 kule derken sonradan neden 7 kule denildiğini de anlatıyor...

20. sayfada : "İki Kere Doğan Çocuk" ilginç bir gerçek olay....

21. Sayfada : Türkan Türker İstanbul Hilton Oteli'nin açılışını anlatıyor...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...