Testus (Bilginizi Test Edin) - 367

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,773

"Testus"
Bilginizi Test Edin - 367
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner

Bugünkü paylaşımla elimdeki son Nokta dergisini de kullanmış oldum, dolayısıyla da buradaki Testus şimdilik sunacağım "son Testus" oluyor. Haftalık Nokta dergisi aslında 1982-2007 yılları arasında 25 yıl boyunca çıktı. Ben ulaşabildiğim 1985-1993 yılları arasındaki 9 yılın "Test" sayfalarını sizlere sundum (öncesinde ve sonrasında da derginin test sayfaları var mıydı, hatırlamıyorum). 1992-93 yılından başlayarak sondan başa doğru gittim, genelde sırayı takip ettim. Sadece 1985 yılında fazlaca eksikler vardı, diğer yıllar tamdı sanırım. 367 günlük paylaşım olmuş. Yani 8,5 yılı 1 yıla sığdırmış olduk.

"Ahmet Turhan Altıner" 2000 yılının son ayından itibaren köşesini Milliyet gazetesinin Pazar ekine taşımış. 2007 yılı bittiğinde hâlâ haftalık yazılarını yazmayı sürdürüyormuş, ama ne zamana kadar yazdı bunu bilmiyorum, çünkü Milliyet gazetesi arşivi (şimdilik) 2007 yılına kadar olan zamanı kapsıyor. İstek olursa ve fırsat bulabilirsem ordaki Testus'ları da derleyip sunabilirim. Şayet böyle bir derleme yapacak olursam 2000-2007 yıllarını kapsamış olacak.

Aradan geçen zaman içinde ben de bu Nokta dergisi testlerinin (Testus'ların) içeriklerini neredeyse tamamen unutmuşum. Paylaştıkça her birini yeniden okuma fırsatı buldum, birçok şeyi hatırladım veya bilmediğim şeyler öğrendim, bu arada epey de eğlendim. Umarım sizler de eğlenmişsinizdir. İlginize çok teşekkür ediyorum.

Haftalık "Nokta" dergisinin 24 Kasım 1985 tarihli sayısından alınmış bu testin başlığı"Test yapıyoruz"

NOKTA_1985_11_Kas24_367.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,053
20,420
Kamlançu
Ömrümde bu kadar test çözmemiştim :)
Teşekkürler üstadım, güzel bir maraton oldu.
Eğlenceli ve bilgi verici bir süreçti.
Keyifle takip ettim. Sabrınız için teşekkürler...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,112
76,916
hiçbiryerde :)
Teşekkür ederim Scanfan üstadım.
Ben de çok severek ve yeni şeyler
öğrenerek takip ettim bu testleri.
Bir kısmını yoğunluktan dolayı
okuyamamış olsam da hepsi çok
eğlenceliydi diyebilirim. Selam,
sevgi ve saygılar.

savok

Admin
30 Eki 2009
20,011
84,731
Kasımpaşa
Üstadım muhteşem takipçiliğiniz ve ısrarlı titizliğinizle mükemmel bir arşiv oluşturduk.
Umarım devam edersiniz.
Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.